Zastupnici u Skupštini BPK Goražde jednoglasno usvojili novu Deklaraciju o negiranju genocida
U nju su uvrštena i dešavanja sa ovog područja.
"S obzirom na to da je Goražde u periodu odbrambeno –oslobodilačkog rata 1992-1995 godina proglašeno sigurnom zonom UN-a u kojoj je poginulo, ubijeno i ranjeno 4.402 ljudi, među kojima i stotine djece. Podsjećamo da je presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu, Mehanizma za međunarodne krivične sudove, Međunarodnog suda pravde i Suda BiH, utvrđeno da su na teritoriji BiH u period 1992-1995 godine počinjeni genocid, zločin protiv čovječnosti i ratni zločini. Na brojnim mjestima se danas negiraju genocid i presude međunarodnih i domaćih sudova što vrijeđa žrtve i predstavlja prepreku pomirenju", stoji u Deklaraciji.
U Deklaraciji se ističe podrška Odluci visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka da donese dopune Krivičnog zakona BiH kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina.
"Izražavamo nezadovoljstvo što niko nije osuđen zbog zločina počinjenih nad stanovnicima zaštićene zone UN-a Goražde u periodu 1992-1995 godine na koji je u toku agresije na RBiH i odbrambeno-oslobodilačkog rata palo više od 100.000 projektila i čiji građani su bili okruženi 1.336 dana bez hrane, vode i struje, kao i drugih životnih potrepština. Stoga pozivamo Tužilaštvo BiH da konačno procesuira i sankcioniše odgovorne za počinjene ratne zločine u Goraždu", stoji u Deklaraciji.
Današnji dan u Skupštini BPK Goražde obilježilo je to što zastupnici iz SDA nisu željeli glasati za Deklaraciju o zabrani negiranja genocida koji je predložila zastupnica Edita Velić. Kao razlog su naveli to što oni već imaju spremnu deklaraciju u kojoj se pominju i zločini sa područja Goražda.