Novi plan
21

Kineski proizvođači će uvoziti više hibridnih automobila u Evropu kako bi izbjegli carine

A. M.
Nekoliko vodećih kineskih proizvođača će se fokusirati na veću prodaju automobila s hibridnim pogonom u Evropskoj uniji. Ovim potezom Kinezi žele izbjeći nove carine na električne automobile koje izvoze u Evropu.

U kontekstu tenzija između Evropske unije i Kine oko novih carina na električne automobile koji se uvoze u Evropu, nekoliko proizvođača u toj azijskoj državi sada je počelo igrati na drugu kartu. Naime, sada će se ključni kineski brendovi fokusirati na uvoz većeg broja hibridnih modela.

U Evropskoj uniji, automobili sa ovom vrstom motora, čak i oni koji dolaze iz Kine, ne podliježu novim carinama. S druge strane, Kinezima godi rast prodaje hibrida, posebno što su hibridi u zadnja dva mjeseca preuzeli tron od benzinaca. Svako treće prodato vozilo u 10. mjesecu u Evropi imalo je ovaj sve popularniji pogonski sklop.

Novi porezi su stupili na snagu u julu, a prvobitno su bili privremeni. Počevši od kraja oktobra, Evropska unija je uvela konačne carine na sve električne automobile proizvedene u Kini. Ovi nameti važe narednih pet godina i primjenjuju se uz već postojeću tarifu od 10 posto za uvoz automobila koji dolaze van Evropske unije.

Prema novim podacima Kineskog turističkog udruženja (CPCA), u Evropu je od jula do oktobra izvezeno 65.800 automobila s hibridnim motorima. To predstavlja utrostručenje izvoza ovih automobila na Stari kontinent u odnosu na isti period 2023. godine.

Automobili s jednostavnim hibridnim i plug-in hibridnim motorima činili su 18 posto kineske prodaje automobila u Evropi u trećem kvartalu ove godine. Zbog toga se udio ovih vozila udvostručio u odnosu na prva tri mjeseca ove godine, kada je prodaja kineskih hibridnih automobila u Evropi činila samo 9 posto ukupne prodaje.