Abaspahić: Telekomunikacije su strateška grana, a korona ih je učinila još važnijim
Povodom konferencije koja se ove sedmice održava u Sarajevu, o tim temama razgovarali smo s Abaspahićem, posebno u kontekstu toga zašto telekomunikacije dobijaju sve više na značaju u modernoj ekonomiji i društvu.
"Rapidan tehnološki napredak donosi promjene u načinima poslovanja kompanija, funkcionisanju vlada te niza drugih sektora, kao što su obrazovanje, zdravstvo i slično. Kompanije i institucije sve više zavise od dostupnog, pristupačnog i pouzdanog interneta velike brzine, kao i niza digitalnih usluga i rješenja. U tom kontekstu sektor telekomunikacija dobija na strateškoj važnosti za razvoj ekonomije i društva u cijelini. Pandemija COVID-19 je ovu činjenicu učinila još važnijom, gdje je od dosupnosti i pouzdanosti interneta ovisilo održavanje niza poslovnih aktivnosti i javnih usluga", kaže on.
Važno je naznačiti ključne globalne trendove vezane za ovaj sektor.
"Sektor telekomunikacija postaje sve dinamičniji, tehnologije brzo zastarijevaju, nova tehnološka rješenja traže brza prilagođavanja u poslovanju telekoma, kao i načinu investiranja. Korisnici usluga postaju zahtjevniji. Od brzine usvajanja i širine primjena novih tehnoloških rješenja kao što su 5G, umjetna inteligencija i internet stvari će ovisiti i brzina ekonomskog oporavka nakon pandemije, te potencijal za kreiranje nove vrijednosti u ekonomiji i društvu u cjelini. Pitanja sigurnosti i pouzdranosti interenta dobijaju na strateškoj važnosti, gdje zloputrebe kao npr. hakerski napadi mogu dovesti u pitanje funcionisanje kritičnih funkcija jedne zemlje", kaže on.
Telekom operateri u Bosni i Hercegovini su postigli napredak u razvoju infrastrukture, uključujući širenje 4G mreža, navodi on dalje.
"S druge strane, finansijske performanse telekomunikacijske industrije su se pogoršale, gdje je u posljednjih pet godina ukupan prihod sektora umanjen za blizu 15%, a praćen padom profita glavnih telekom operatera, ali i vidiljivim povećanjem investicija. U svom izvještaju iz 2019. godine MMF je ukazao na činjenicu da vrijednost telekoma u većinskom državnom vlasništvu u FBiH opada te da bi održivost njihovih poslovnih modela mogla biti dovedena u pitanje u dužem roku. Pitanje je na koji način se vodeći bh. telekomi prilagođavaju sve zahtjevnijem okuženju koje traži stalne promjene i brzu adaptaciju te koji su strateški izbori ispred kompanija i donosilaca odluka na sektorskom nivou u BiH? Kakav reguatorni okvir trebamo da podrži ove procese", navodi on.
Zanimalo nas je šta je cilj konferencije koju organizuje Centar za politike i upravljanje.
"Cilj online konferencije koju organizuje Centar za politike i upravljanje, uz podršku Centre for International Private Enterprise (CIPE), a koje se održava 23. juna, je da pokrene pravovremene rasprave šire stručne javnosti o načinima maksimiziranja doprinosa telekom operatera ekonomskom oporavku i napretku digitalne ekonomije u zemlji. Konferencija ima za cilj upoznati širu javnosti i donosioce odluka o globalnim i regionalnim trendovima u tom kontekstu, kao i prioritetima i instrumentima podrške EU i SAD-a, koje stoje regionu i BiH na raspolaganju. Dalje, konferencija će okupiti ključne donosice odluka u BiH u ovoj obasti, gdje ćemo imati priliku razgovarati o strateškim odlukama, razvoju regulatronog okvira i izazovima koji stoje pred BiH u ovoj oblasti. Predstavnici same industrije će govoriti o ključnim izazovima telekom operatera u BiH, kako bi optimizirali svoj doprinos povećanju produktivnosti i napretku digitalne ekonomije u BiH", zaključio je Abaspahić.