Autobusi s teritorije entiteta RS krenuli ka zemljama EU, karte skuplje nego prije
Pandemija koronavirusa parkirala je autobuse još u martu, a putovanje u susjedne zemlje i Evropu bilo je onemogućeno. Linije ka Beogradu uspostavljene su krajem maja, a početkom ovog mjeseca stanovnicima Srpske omogućeno je i putovanje do Crne Gore, prenosi Glas Srpske.
Među prvima u Evropsku uniju jučer su krenuli autobusi preduzeća Neobas iz Banje Luke.
"Autobusi za Njemačku i Austriju su otišli, a već sutra kreću i na liniji do Švicarske. U Evropsku uniju vozimo isključivo građane koji imaju riješenu vizu, dok u povratku možemo povesti državljane BiH, Srbije, Hrvatske i Crne Gore", pojasnio je direktor Neobasa Nemanja Buha.
Naglasio je da je zainteresovanost za prve dvije linije bila veoma loša, ali da nešto veći broj rezervacija imaju u povratku u BiH.
"Iako je prijevoz odobren, socijalna distanca u autobusima je neophodna, tako da je dozvoljeno maksimalno 50 posto popunjenih mjesta. Osim toga, obavezne su maske, a preporuka je da ne uključujemo klima-uređaje, već da otvorimo prozore i šibere, što predstavlja dodatni problem, jer novi modeli autobusa koji imaju klima-uređaje nemaju mogućnost otvaranja prozora", istakao je Buha dodavši da je dozvoljen isključivo tranzit kroz EU te da se pauze tokom vožnje moraju svesti na minimum.
Naglasio je da su autobusi ovog preduzeća tri mjeseca bili parkirani te da im je tromjesečni prihod nula.
Ka Evropskoj uniji u nedjelju će krenuti i autobusi preduzeća "Boro Cvrtkovci" iz Doboja.
"Iako ponovo krećemo za Salzburg, situacija nije nimalo povoljna. Turisti i dalje ne mogu ići, tako da je naša računica u svemu tome veoma mršava. Stranci ne mogu ući u našu zemlju, tako da u povratku vozimo samo naše državljane", rekao je zamjenik direktora ovog dobojskog preduzeća Zoran Tutnjević, dodavši da prijevoznici grcaju u problemima.
Evropska komisija preporučila je da ograničenja za putovanja u EU za građane BiH, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije i Kosova budu ukinuta od 1. jula, s obzirom na to da je, kako su naveli, njihova epidemiološka situacija slična ili bolja nego u EU.
Nemanja Buha je istakao da je s obzirom na sve poteškoće uzrokovane pandemijom virusa korona Neobas bio prinuđen da koriguje cijene karata.
"Poskupljenje je iznuđeno. Karte su skuplje u prosjeku od deset do 50 posto u zavisnosti od cijena prije pandemije koje je diktirala konkurencija. Primjera radi, karta za Beč poskupjela je za oko deset posto, dok je karta za Njemačku skuplja i do 50 posto", rekao je Buha.