Po njegovim riječima, ponuda tržišnog materijala i vrijednosnih papira je ograničena na dionice privrednih društava, na državne obveznice, odnosno obveznice FBiH koje su emitovane po osnovu unutrašnjeg duga i stare devizne štednje.
"Emisije novih vrijednosnih papira, posebno emisije javnom ponudom dionica u svrhu finansiranja novih projekata, poslovanja i razvoja dioničkih društava, još su rijetke. U registru emitenata vrijednosnih papira upisano je 615 emitenata, od toga 577 privrednih društava i 38 banaka i osiguravajućih društava", kazao je Ćelam.
Registrovano je 11 društava za upravljanje fondovima, 11 zatvorenih investicijskih fondova sa javnom ponudom i šest otvorenih investicijskih fondova sa javnom ponudom. Broj vlasnika vrijednosnih papira pravnih i fizičkih lica registrovanih u Registru vrijednosnih papira u FBiH na dan 31.12. 2015. godine je 334.429. Domaćih je vlasnika 329.509, a stranih fizičkih i pravnih lica 4.920.
"Osnovni problem na tržištu vrijednosnih papira je ograničena ponuda različitih vrsta vrijednosnih papira, nedovoljan interes investitora i nelikvidnost. Prodaja državnog kapitala putem berze, koja se najavljuje od strane Vlade FBiH, pozitivno će uticati na povećanje likvidnosti tržišta i povećati interesovanje investitora", rekao je Ćelam za Start.