Dobro im ide
12

Četiri razloga zašto bi kineski ekonomski rast u 2022. mogao biti veći od očekivanog

B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
U investicijskoj kompaniji Morgan Stanley izdvojili su četiri razloga zašto bi ekonomski rast Kine u ovoj godini mogao biti veći od očekivanog.

Nakon negativnih ekonomskih kretanja uslijedila su ona pozitivna, i to zbog ublažavanja monetarne i fiskalne politike. Monetarna politika je bila pooštrena kako bi se smanjili visoki dugovi u sektoru nekretnina.

U prošloj godini je omjer duga prema BDP-u smanjen za 10 procentnih poena, što se nije desilo još od perioda od 2003. do 2007., primjećuju u Morgan Stanleyju.

Istaknuto je da je ekonomski oporavak bio usporen zbog delta soja koronavirusa i politike "nula zaraženih koronavirusom". Međutim, uočljivo je da kineski BDP već raste ka 5,5 posto. Većina analitičara očekuje da će ekonomski rast najmnogoljudnije države na svijetu iznositi pet posto te da će rast BDP-a biti između 7,7 i 8,8 posto.

U Morgan Stanleyju su obrazložili četiri razloga zašto bi njen ekonomski rast u 2022. mogao biti veći o očekivanog.

Ublažavanje monetarne i fiskalne politike

Monetarna i fiskalna politika se posljednjih nekoliko sedmica ublažavaju. Time je omogućeno da se dodjeljuje više kredita, između ostalih, malim i srednjim preduzećima.

Još više olakšanja sektoru nekretnina

Kineski sektor nekretnina je u prošloj godini bio pogođen zbog velikih dugovanja. Najviše je dugovao konglomerat Evergrande, ali u Morgan Stanleyu su primijetili da se ovaj problem rješava intervencijom države, što se odražava na cijeli sektor nekretnina.

Manje opterećujući energetski ciljevi u 2022.

Ograničenja uvoza australskog uglja, plan da smanji emisiju ugljika i povećanje izvoza energije su tokom prošle godine za posljedicu imali redukcije struje u Kini. Smatra se da je to uzrokovano "previše agresivnim" energetskim ciljevima.

U spomenutoj investicijskoj kompaniji očekuju da će ova zemlja revidirati energetske ciljeve za ovu godinu, a što će se odraziti na cijelu ekonomiju.

Izvoz će ostati snažan

Politika "nula zaraženih" je poremetila kinesku proizvodnju, a što je utjecalo i na udio ove države u globalnom izvozu. Međutim, povoljna globalna kretanja bi trebala podstaknuti rast trgovine.

U Morgan Stanleyju su napomenuli da su investitori još oprezni zbog toga što još nije sasvim jasno da li će se normalizovati globalni lanac opskrbe, a što utječe i na izvoz iz Kine, piše CNBC.