Fadil Novalić: Ne želimo više žrtvovati ekonomiju jer ćemo zapasti u zonu gladi
"Za vrijeme i poslije uvođenja mjera imamo potpuno različite brojke. Mjere su bile na snazi od 16. marta do 29. maja, dakle 2,5 mjeseca. U tom periodu smo imali 1.082 zaraženih i 39 mrtvih. Izliječenih je bilo 956 i ostalo nam je samo 87 neizliječenih. Nevjerovatno su djelovale naše mjere koje su bile restriktivne", kazao je Novalić.
Nadalje navodi da su podaci za dva mjeseca poslije 29. maja nevjerovatni.
"Za dva mjeseca imamo sedam puta više zaraženih (7.517) i četiri puta više mrtvih (187). Broj aktivnih 3.960. To su sasvim drugi brojevi koji govore da su one mjere bile efikasne, ali su bile pogubne za ekonomiju. Mi smo u martu imali plus 3,3 posto u odnosu na mart 2019. godine. April je dao minus 13,3 posto prihoda. To je direktni odraz ekonomskih kretanja. Maj je dao optimizma, jer smo usvojili zakon, pa je to 13,3 palo na 10,5 posto. Smanjeni su prihodi. Konačno juni minus 7,2 posto. Juli imamo plus 6 posto, ali zahvaljujući korona-zakonu mi ubrizgavamo 32 miliona. Ekonomija nam je prodisala kako smo skinuli mjere", rekao je on.
Napominje kako ne žele više žrtvovati ekonomiju jer će zapasti u zonu gladi.
"Mjere ćemo dorađivati. Ići ćemo na dodefiniranje. Umorni policijski sektor i inspekcijske službe, koji je jako dobro radio, prestali su da djeluju na terenu. Vratit ćemo restriktivnu varijantu. Nećemo vratiti onako rigorozne mjere. Više nije sveobuhvatan pristup, nego je na određeni način asimetričan. Sarajevo bi trebalo imati restriktivne mjere, a Tuzla ne bi morala. Inicirat ćemo asimetrične mjere", istakao je Novalić.