Na licu kovanice od 5 KM, uz ostale elemente dizajna, nalazi se brojčana oznaka 5, a naličjem dominira golub mira, dok je na kovanici od 5 feninga na licu karta Bosne i Hercegovine, uz iskovan iznos, a na naličju zastava Bosne i Hercegovine.
Još od drevnih civilizacija, novac je izražavao identitet države – karakter, historijska, kulturna i druga obilježja jedne zajednice i predstavlja neophodan instrument ekonomskog i društvenog razvoja.
Za novac se često govorilo i da je vizitkarta svake zemlje, misleći, između ostalog, i na njegovu promotivnu ulogu – od vladara koji su, svjesni važnosti izgleda novca, birali kvalitet i dizajn novca koji će njih lično promovisati i veličati, pa sve do savremenih država na čijem novcu možemo vidjeti naučnike, umjetnike i druge značajne ličnosti te gradove, pejzaže, historijske simbole i ostale specifičnosti zemlje.
Na prostoru Bosne i Hercegovine kroz historiju su se izmjenjivali različiti osvajači i uprave koji su sa sobom donijeli svoju kulturu, civilizaciju, privredu, ekonomiju, pa time i svoj novac.
"Danas, jedina institucija koja ima isključivo pravo izdavanja novčanica i kovanog novca KM, puštanja novca u opticaj i njegovog povlačenja iz opticaja je Centralna banka Bosne i Hercegovine. Nakon puštanja u opticaj novčanica i kovanica 1998. godine, konvertibilna marka je postala simbol stabilnosti i pouzdanosti kojem građani BiH", navode iz Centralne banke BiH.