Tržište u iščekivanju
19

Promjena nakon četiri mjeseca: Značajan pad cijena nafte nakon novih sankcija SAD-a Rusiji

Piše: B. H.
Cijene se smanjuju nakon što su od početka godine porasle za gotovo 10 posto (Foto: Reuters)
Cijene se smanjuju nakon što su od početka godine porasle za gotovo 10 posto (Foto: Reuters)
Cijene nafte pale su u utorak sa četveromjesečnih maksimuma postignutih prethodnog dana, a tržište je i dalje u neizvjesnosti zbog stalnog fokusa na utjecaj novih američkih sankcija na izvoz ruske nafte ključnim kupcima, Indiji i Kini.

Cijena Brent sirove nafte pala je za 58 centi, ili 0,72 posto, na 80,43 dolara po barelu do 14:21 GMT, dok je američka West Texas Intermediate (WTI) sirova nafta pala za 62 centa, ili 0,79%, na 78,20 dolara po barelu.

Cijene su u ponedjeljak skočile za dva posto nakon što je američko Ministarstvo finansija u petak uvelo sankcije protiv Gazprom Nefta (SIBN.MM), Surgutneftegasa, kao i protiv 183 plovila koja prevoze naftu u sklopu ruske takozvane "sjene flote" tankera.

"S obzirom na to da nekoliko država traži alternativne izvore goriva kako bi se prilagodile sankcijama, moglo bi doći do daljnjih poskupljenja, čak i ako se cijene malo koriguju naniže ukoliko podaci o američkom indeksu potrošačkih cijena (CPI) koji će biti objavljeni sutra budu iznad očekivanja", izjavio je Charalampos Pissouros, viši analitičar za investicije u brokerskoj kući XM.

Iako analitičari i dalje očekuju značajan utjecaj novih sankcija na rusku naftnu ponudu, njihov učinak na fizičko tržište mogao bi biti manje izražen nego što sugeriraju zahvaćeni volumeni.

Analitičari ING-a procijenili su da nove sankcije imaju potencijal da izbrišu cijeli višak od 700.000 barela dnevno koji su predvidjeli za ovu godinu, ali su naglasili da bi stvarni utjecaj mogao biti manji.

"Stvarno smanjenje protoka vjerovatno će biti manje, jer će Rusija i kupci pronaći načine da zaobiđu ove sankcije", naveli su u bilješci.

Ipak, analitičari očekuju manji višak ponude na tržištu kao rezultat.

"Predviđamo da će posljednji krug sankcija vjerovatnije dovesti tržište bliže ravnoteži ove godine, uz manje pritiska na rast potražnje kako bi se to postiglo", rekao je analitičar Panmure Liberuma Ashley Kelty.

Neizvjesnost oko potražnje od glavnog kupca, Kine, mogla bi umanjiti utjecaj smanjenja ponude. Uvoz sirove nafte u Kinu pao je 2024. godine prvi put u dvije decenije, izuzev razdoblja pandemije COVID-19, pokazali su službeni podaci objavljeni u ponedjeljak.