Raiffeisen Bank International ostvarila konsolidovanu dobit 1.712 miliona eura
Iz Raiffeisen Bank International su saopćili da je neto prihod od kamate porastao za 23 posto na kvartalnom nivou zahvaljujući višim stopama u Srednjoj i Jugoistočnoj Evropi kao i zbog porasta vrijednosti eura u odnosu na rusku rublju.
Ostvaren je i rast neto prihoda po naknadama i provizijama za 29 posto na kvartalnom nivou, uglavnom zahvaljujući povećanoj aktivnosti klijenata i deviznom poslovanju u Rusiji
Koeficijent rezervisanja značajno je povećan na 0,86 posto od početka godine do datuma izvještaja, uglavnom zbog nagomilavanja preklapanja i pada na makro planu. Krediti su uvećani za sedam posto od početka godine do datuma izvještaja, a podržani su tržištima Srednje i Jugoistočne Evrope.
Konsolidovana dobit iznosila je 1.712 miliona eura od početka godine do datuma izvještaja, uključujući neto dobit od 453 miliona eura od prodaje banke u Bugarskoj.
"RBI je veoma profitabilna banka s proaktivnom politikom rizika. Ovo se odrazilo na naše veoma dobre polugodišnje rezultate i nedavnu ponovnu potvrdu našeg rejtinga od strane Standard & Poor's. To još jednom potvrđuje stabilnost naše banke i otpornost našeg poslovnog modela. Profitabilnost našeg poslovanja u Austriji, kao i regijama Srednje i Jugoistočne Evrope je odlična. Čak i ako se isključi dobit od prodaje naše bugarske supsidijarne banke, možemo biti veoma zadovoljni našim rezultatima", izjavio je Johann Strobl, generalni direktor RBI-a.
"Mjesecima radimo veoma fokusirano i struktuirano na strateškim opcijama za naše poslovanje u Rusiji. Ovaj proces uzima u obzir jedinstvene tržišne uslove u Rusiji koji se ubrzano mijenjaju. Zbog kompleksne situacije i stalnih promjena okvirnih uslova, proces će trajati još neko vrijeme. Od prvog kvartala, Raiffeisenbanka u Rusiji je smanjila svoj obim kreditiranja, mjereno u lokalnoj valuti, za više od jedne petine, te ojačala svoju bazu kapitala", dodao je Strobl.
Izgledi/Smjernice za 2022.
Naredne smjernice ne pretpostavljaju nikakve promjene u postojećim oblastima. Sve opcije u pogledu Rusije i Bjelorusije ostaju otvorene.
Očekuje se da u 2022. godini, neto prihod od kamate dostigne između 4,3 i 4,7 milijardi eura, a neto prihod od provizija i naknada najmanje 2,7 milijardi eura.
Osim u Rusiji i Bjelorusiji, očekuje se da se neto prihod od kamata i neto prihod od provizija i naknada poboljša za oko 20, odnosno 10 procenata, respektivno u 2022. godini. U drugoj polovini 2022. godine, očekuju se stabilni obimi kredita, uz odabrani rast i dalje iz Srednje i Jugoistočne Evrope.
Očekuje se da OPEX bude između 3,3 i 3,5 milijardi eura,uključujući troškove spajanja i akvizicija, što bi dovelo do očekivanog koeficijenta trošak/prihod od oko 45 procenata.
Koeficijent rezervisanja za 2022. godinu očekuje se da bude do 100 baznih poena.
Konsolidovani povrat na kapital očekuje se od najmanje 15 procenata u 2022. godini. U 2022. očekuje se i da koeficijent CET1 ostane iznad cilja od 13 procenata. Srednjeročni ciljevi u pogledu povrata na kapital i koeficijenta isplate su suspendovani zbog postojeće neizvjesnosti u Istočnoj Evropi.
RBI svojim domaćim tržištem smatra kako Austriju, u kojoj je vodeća komercijalna i investicijska banka, tako i Srednju i Istočnu Evropu (SIE). Njene supsidijarne banke posluju na 12 tržišta diljem regiona. Pored navedenih banaka, RBI grupacija obuhvata i druge pružatelje finansijskih usluga, npr. u oblasti leasinga, upravljanja imovinom, te spajanja i akvizicija.
Približno 44.000 zaposlenih opslužuje preko 17 miliona klijenata putem oko 1.700 poslovnica, prvenstveno u CEE. Dionice RBI-a kotiraju na Bečkoj berzi. Austrijske regionalne Raiffeisen banke posjeduju oko 58,8 procenata ukupnih dionica, dok su preostale dionice u slobodnom opticaju. RBI je centralna institucija regionalnih Raiffeisen banaka i ostalih povezanih kreditnih institucija u okviru austrijske Raiffeisen bankarske grupacije.