Rast od 20 posto?
69

Slijedi li poskupljenje struje za zdravstvo u FBiH? Čavalić upozorio na posljedice

Piše: B. R.
Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH (Foto: I. L./Klix.ba)
Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH (Foto: I. L./Klix.ba)
Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici razmatrao izgledan rast poskupljenja električne energije zdravstvenim ustanovama u ovom entitetu.

Predsjednik Odbora Admir Čavalić (SBiH) je naveo da su sjednici prisustvovali predstavnici energetskog i zdravstvenog sektora te je obrazložio šta bi trebalo značiti to poskupljenje koje je planirano od 1. januara.

"Šta to znači - iako građani redovno uplaćuju doprinose za zdravstvo, dio tih doprinosa ide na otplatu visokih računa za električnu energiju. Pokušat ćemo to riješiti do kraja godine, da li izmjenama Zakona o električnoj energiji ili dopunama odluke Regulatorne komisije za energiju FBiH (FERK) ili da dvije elektroprivrede formiraju novi tarifni model kako bi do kraja godine od njih bar dobili garancije, tj. izašli u susret ustanovama javnog zdravstva", rekao je.

Ukazao je da se zdravstvenom sistemu, koji je socijalan, žele uvesti tržišne cijene električne energije.

"Pokušavamo naći rješenje da zavodi zdravstva budu potrošači od posebnog značaja. Hladni lanac, skladištenje vakcine, itd. - sve to je pod nekim upitnikom od naredne godine, razumijevajući da neki zavodi neće moći platiti električnu energiju, pogotovo kantonalni jer je najveći teret na njima", dodaje.

Čavalić je ukazao da bi rast električne energije za zdravstvo trebao iznositi 20 posto.

Osvrnuo se i na uredbu kojom Vlada FBiH želi povećati primanja radnika u ovom entitetu.

"Kada je riječ o uredbi, Vlada FBiH je odustala od izmjena Zakona o porezu na dohodak. Nekoliko je problema u vezi uredbe i ne možemo ulaziti u njen meritum jer je pitanje da li postoji i da li je usvojena i da li je iko vidio dokument. Imamo neformalni, nepotpisani dokument i znamo da nije usvojen. Problematično je što imamo dokument, za koji premijer (Nermin Nikšić) kaže da je povjerljiv i da se 'krije u javnosti' - citiram premijera. Približava se kraj godine i poslodavci trebaju planirati budžete. Izuzetan je problem da smo u polovini decembra, a nemamo dokumente", konstatirao je.

Prema njegovim riječima, izvjesno je da će se minimalna plata rasti sa 619 na 700 KM, a da je sve ostalo što se spominje u sivoj zoni.