Eurski spin iz RS-a
0

Uvjeti MMF-a i zablude vlasti u Banjoj Luci: Kako ćemo dobiti 300 miliona eura

R. D.
Radovan Višković (Foto: Vlada RS)
Radovan Višković (Foto: Vlada RS)
Bosna i Hercegovina je u teškoj ekonomskoj poziciji, a posebno njen entitet Republika Srpska. RS je nelikvidana i zadužuje se po izuzetno visokim kamatnim stopama, a to motivira vlast da javnost obmanjuje netačnim navodima.

Premijer entiteta RS Radovan Višković nedavno je obmanuo javnost kada je rekao da će BiH dobiti 300 miliona eura od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) po najpovoljnijim uslovima, a da pritom ne mora provesti nijednu reformu.

Pregovori s MMF-om su prekinuti zbog odluka Vlade Republike Srpske da ne pristane na uvjete koje je tokom ranijih pregovora postavio ovaj međunarodni kreditor, a podržala Evropska komisija. Ovako se stvorilo uvjerenje da MMF odustaje od ranijih uvjeta na nagovor Vlade RS, što je posve pogrešno.

Naime, postoji mogućnost da Bosna i Hercegovina povuče određen iznos tzv. SDR sredstava (oko 360 miliona eura) od MMF-a do kraja godine i to bez ispunjavanja uvjeta. Radi se o povlačenju "special drawing rights", koje sve zemlje članice MMF-a imaju pravo povući nakon određenog perioda.

Ta mogućnost je realna i svaki iznos koji se povuče po tom osnovu dijeli se između entiteta i Distrikta Brčko po ranije utvrđenim kriterijima. Dakle, MMF nije odustao od uvjeta za zaključenje aranžmana, a dodjela sredstava po osnovu povlačenja SDR uvijek se vrši bez ikakavog uslovaljavanja.

Novi aranžman kod MMF-a, koji je vlastima u BiH trebao donijeti 1,5 milijardi KM, propao je početkom godine kada prije svega vlasti RS-a nisu pristale na uspostavu jedinstvenog registra računa, za koji su kazali da je to prenos nadležnosti s entiteta na državni nivo.

Nedostatak novca i krpljenje ionako slabe likvidnosti RS-a je riješio preskupim zaduživanjem na Londonskoj berzi, a FBiH, koja je u znatno boljoj finansijskoj poziciji, završit će na domaćim tržištima.