Finansiranje obrazovanja odraslih: DVV International otkriva kako postaviti temelje uspješnog društva
Iako Bosna i Hercegovina ima zakonski okvir za obrazovanje odraslih, nedostatak podataka o finansiranju predstavlja značajnu prepreku za napredak.
Trenutni sistem finansiranja obrazovanja odraslih u BiH oslanja se na skromna javna sredstva, EU fondove i participaciju samih polaznika. Međutim, podaci o ulaganjima su često nedostupni ili neadekvatno analizirani, što dodatno otežava planiranje i unapređenje ovog sektora.
Na tu temu govorilo se i na nedavno održanom simpoziju "Investiranje u obrazovanje odraslih: Temelj uspješnog društva" pod organizacijom DVV Internationala.
DVV International je svoj rad u Bosni i Hercegovini započeo u junu 2000. godine s ciljem razvoja struktura za saradnju kako bi se potencijal obrazovanja odraslih iskoristio za društveni i ekonomski napredak u BiH.
U saradnji sa donosiocima odluka i pružaocima obrazovanja odraslih, DVV International pruža više mogućnosti za obrazovanje i obuku, posebno za ranjive kategorije društva s ciljem poboljšavanja njihovih uslova života.
Također, pružaju podršku u integraciji društveno ugroženih i etničkih manjina kako bi se povećale mogućnosti za njihovo demokratsko učešće. Najvažniji fokus rada Ureda je podsticanje zapošljavanja, podrška ugroženim i marginaliziranim grupama društva, uspostavljanje i razvoj održivih struktura obrazovanja odraslih, unaprijeđenje kvaliteta i opsega ponude obrazovanja odraslih i podizanje svijesti u javnosti o sektoru obrazovanja odraslih u Bosni i Hercegovini. S obzirom na perspektivu pristupanja Evropskoj Uniji, Ured podržava i integraciju obrazovanja odraslih kroz regionalnu, evropsku i međunarodnu saradnju.
Ovoga puta, predstavljeni su rezultati istraživanja o finansiranju obrazovanja odraslih u BiH s naglaskom da su ulaganja privatnog sektora uglavnom kratkoročna i fokusirana na deficitarne vještine, dok strateško planiranje dodatno otežava i manjkavost zakonskih regulativa.
Između ostalog, prepreke predstavlja i koordinacija javnog, privatnog i civilnog sektora, koja otežava stvaranje strateških rješenja i alokaciju resursa.
Naime, evropski modeli finansiranja obrazovanja odraslih pokazuju kako sinergija između države, privatnog sektora i lokalnih zajednica može donijeti bolje rezultate - što bi trebao biti primjer koji će slijediti i BiH.
Kako unaprijediti obrazovanje odraslih?
Pravilno usmjerena ulaganja u ovu oblast, s fokusom na specifične društvene potrebe, mogu donijeti dugoročne pozitivne promjene.
U svrhe toga da se obrazovanje odraslih prepozna kao prioritet u Bosni i Hercegovini, potrebno je poduzeti nekoliko koraka. Između ostalog, to su:
-
Jačanje zakonodavnog okvira - Unaprijediti zakonodavne akte koji regulišu ovu oblast, uz osiguranje jasnih strategija i stabilnih finansijskih mehanizama.
-
Povećanje finansiranja - Uvođenjem vaučerskih sistema i javno-privatnih partnerstava, veći broj odraslih može se uključiti u obrazovne programe.
-
Podrška inovacijama - Integrisati digitalne tehnologije i razvijati fleksibilne metode učenja, poput online platformi i hibridnih modela.
-
Fokus na tržište rada - Programi obrazovanja odraslih trebaju biti usmjereni na sticanje deficitarnih vještina u sektorima poput IT-a, zdravstva, turizma i proizvodnje.
-
Socijalna inkluzija - Osigurati dostupnost obrazovanja za marginalizirane grupe, uključujući dugotrajno nezaposlene, osobe s niskim kvalifikacijama i žene iz ruralnih područja.
-
Promocija cjeloživotnog učenja - Organizovati kampanje koje će podizati svijest o značaju obrazovanja odraslih za lični i profesionalni razvoj.
DVV International, koji je organizovao simpozij u saradnji s četiri partnerske organizacije - Centrom za promociju civilnog društva, Centrom za edukaciju i istraživanje NAHLA, Udruženjem Aldi i Udruženjem Amica Educa, okupio je predstavnike različitih sektora kako bi zajednički i konkretno istražili rješenja za unapređenje ove oblasti u BiH.
Podsjećajući ih da se saradnjom i dobrom voljom može doprinijeti promjenama, učesnici iz različitih sektora, od institucija do organizacija i privatnih sektora, zajedno su naglasili važnost toga koliko je bitno ulagati u obrazovanje odraslih, pružajući priliku za razmjenu znanja te stvarajući priliku za naredne korake kroz zajedničku potragu za rješenjima.
Samim tim, način je to da i Bosna i Hercegovina krene putem unapređenja sistema obrazovanja odraslih i stvori otpornije i kompetentnije društvo spremno za izazove savremenog doba.