Dok države pokušavaju smanjiti karbonsku emisiju, potiče se elektrificirani transport. Planovi za nametanje zabrane prodaje vozila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem imaju brojne zemlje, a vlade nude subvencije za kupovinu električnih automobila.
Zračni transport na velikim udaljenostima je zagonetka koju električni transport još uvijek nije riješio, a čini 2,4 posto globalne emisije ugljika. Ovo možda izgleda malo, no sat vremena leta avionom emituje 100 puta više ugljičnog dioksida u atmosferu u poređenju s putovanjem autobusom ili vozom.
Stoga Francuska radi na planiranju zabrane letova na kratkim udaljenostima više od tri godine, a 2021. godine je zabrana postala dio zakona o klimi. Međutim, vlada se već pobrinula da njena glavna aviokompanija Air France ne protivi planu tako što je dala paket finansijske pomoći tokom pandemije koronavirusa.
Putnici više ne mogu letjeti avionom između Pariza i gradova poput Nantesa, Lyona i Bordeauxa, jer su putovanja vozom između ovih destinacija kraća od dva i po sata.
Prije nego je zakon stupio na snagu, osigurano je da sadrži odredbe prema kojim željezničke usluge na ovim rutama trebaju biti česte i blagovremene, kao i da se može apsorbovati priliv putnika koji bi inače putovali avionima. Također, osigurano je da željezničke usluge moraju biti dostupne putnicima koji žele otputovati i vratiti se istog dana čak i nakon što provedu samo osam sati na destinaciji.
Novi zakon koji je stupio na snagu u utorak ne odnosi se na letove s presjedanjem.
Nakon što su "podrezali krila" komercijalnim kompanijama, zakonodavci u Francuskoj sada traže načine za smanjenje emisija privatnih aviona. Neki članovi parlamenta pozivaju na potpunu zabranu malih privatnih letova, dok vlada razmatra uvođenje veće klimatske naknade za privatne letove od sljedeće godine.