EU uzvraća Trumpu u velikom stilu: Spremne "osvetničke" carine, samo jedna članica bila protiv

"EU smatra da su američke carine neopravdane i štetne, te da nanose ekonomsku štetu objema stranama, kao i globalnoj ekonomiji. EU je jasno naglasila svoju preferenciju za pregovaračka rješenja sa SAD-om, koja bi bila uravnotežena i obostrano korisna", navodi se u saopćenju izvršne vlasti EU.
Kao odgovor na carine koje je bivši predsjednik SAD-a Donald Trump uveo na evropski čelik i aluminij, protivmjere EU bit će provedene u tri faze. Prve stupaju na snagu već naredne sedmice, druge od sredine maja, dok se treći i posljednji krug uvodi u decembru.
Prema tvrdnjama četiri EU diplomate koje imaju direktan uvid u glasanje, jedino je Mađarska bila protiv paketa mjera, dok su sve ostale 26 zemalja glasale "za".
"Esklacija nije rješenje. Takve mjere bi dodatno naštetile evropskoj ekonomiji i građanima kroz povećanje cijena. Jedini izlaz su pregovori, ne odmazda", poručio je mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine Péter Szijjártó na društvenoj mreži X.
Za blokadu paketa bilo je potrebno 14 glasova protiv, što je smatrano malo vjerovatnim s obzirom na nedavne izraze jedinstva unutar EU.
Ova odmazda još uvijek ne uključuje odgovor na Trumpovo uvođenje “recipročnih” carina od 20 posto na sav izvoz iz EU koje su stupile na snagu u srijedu, niti na njegovu novu carinu od 25 posto na automobile. Trump je također najavio da uskoro stižu i carine na farmaceutske proizvode.
Evropska komisija razmatra mogućnost da već naredne sedmice predloži protumjere na te nove carine. "Sigurno će biti uskoro. Očekujem da bi to moglo biti već naredne sedmice", rekao je portparol za trgovinu Olof Gill u utorak.
Trump zahtijeva da EU smanji svoj trgovinski suficit sa SAD-om, između ostalog kupovinom nerealno velikih količina američkog plina ili smanjenjem sigurnosnih standarda za automobile.
Iako Evropa zaista više izvozi roba u SAD nego što uvozi, SAD ima suficit kada su u pitanju usluge. Ukupno gledano, trgovinski odnos vrijedan 1,3 triliona eura razlikuje se tek za oko 50 milijardi eura. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen ove je sedmice oživjela ideju o ukidanju svih industrijskih carina — kroz sporazum "nula za nulu", na obostranoj osnovi.