Ekonomski analitičar Faruk Hadžić za Klix.ba kaže kako se mogu očekivati negativni indirektni utjecaji na bh. ekonomiju.
"Globalno širenje koronavirusa, pored zdravstvenog aspekta utjecat će i na ekonomije mnogih zemalja, a krajnji efekt zavisi koliko će se brzo virus širiti i staviti pod kontrolu. Posljedice će se najprije osjetiti u segmentu trgovine, možda ne toliko direktno između BiH i Kine, već kod drugih zemalja koje su značajan partner u razmjeni sa BIH i sa Kinom", kaže Hadžić.
Ukoliko dođe do usporavanja tih ekonomija, dodaje analitičar, to će uticati ekonomski i na našu zemlju.
"Eventualno smanjenje turističkih dolazaka iz Kine ne bi trebalo ostaviti negativne posljedice, ali može zato ostaviti indirektne u generalno smanjenju broja drugih turista zbog straha od širenja virusa", zaključio je Hadžić.
Od 1,6 miliona turista koji su posjetili Bosnu i Hercegovinu tokom 2019. godine, više od 80.000 došlo je iz Narodne Republike Kine.
Koronavirus, zbog kojeg je Svjetska zdravstvena organizacija u četvrtak proglasila stanje globalne krize, već je uticao na poslovanje turističkih organizacija u našoj zemlji.
Iako nisu dobili zvanične upute nadležnih institucija, turističke agencije u BiH koje imaju aranžmane za Kinu i azijske zemlje u kojima su potvrđeni slučajevi koronavirusa, većinom su ih otkazale.
Sa datumom 1. februar, broj potvrđenih slučajeva oboljenja od koronavirusa u Kini i drugim državama gdje su slučajevi zabilježeni popeo se na 11.952, dok je broj umrlih 259.