Saznaje Klix.ba
27

Kolegij Parlamenta FBiH lopticu prebacuje na Novalićevu vladu: Ko će odlučiti o sudbini Bloka 7?

A. K.
Lokacija predviđena za izgradnju Bloka 7 u Tuzli (Foto: A. K./Klix.ba)
Lokacija predviđena za izgradnju Bloka 7 u Tuzli (Foto: A. K./Klix.ba)
Kolegij Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH donio je zaključak na osnovu kojeg se odluka o daljoj sudbini Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli prebacuje na Federalnu vladu na čijem je čelu Fadil Novalić, a koja bi trebala ponuditi prijedloge rješenja.
Federalni premijer Fadil Novalić prije nekoliko dana je izjavio da će o sudbini realizacije izgradnje Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli morati odlučiti pravni eksperti, ali i Parlament FBiH, s obzirom na nemogućnost provođenja ranije potpisanog ugovora između kineskih partnera i Elektroprivrede BiH.

Međutim, kako saznaje Klix.ba, Kolegij Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH odlučio je lopticu prebaciti na vladu.

Kako je navedeno u dokumentu koji je u posjedu našeg portala, Kolegij Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH na sjednici održanoj 13. septembra primio je k znanju informaciju o aktuelnoj situaciji na realizaciji EPC ugovora za izgradnju Bloka 7 – 450 MW u Termoelektrani Tuzla.

Također, isti kolegij traži od Vlade Federacije BiH da dostavi prijedloge rješenja o kojim bi se Dom trebao izjašnjavati, a u vezi s dostavljenom informacijom.

Kao što je poznato, izgradnja Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli je zaustavljena i prije nego su kineski partneri ušli na buduće gradilište.

Kao razlog je navedena nemogućnosti realizacije izvornog oblika EPC ugovora, a u kojem se za proizvodnju potrebne opreme, odnosno kotla, turbine i generatora obavezao General Electric, kao podizvođač radova, koji je otkazao saradnju.

Iz Elektroprivrede BiH ranije su naveli da će ovaj projekt biti realiziran po svaku cijenu, kako bi se održala energetska stabilnost naše zemlje.

"Nažalost, sve je dugo trajalo, okolnosti su se izmijenile, ali mi nemamo alternativu. Svi koji su za ili protiv, neka kažu drugo rješenje i mi ćemo ga prihvatiti. Opredjeljeni smo da realizujemo ugovor i niti jednim potezom nismo to doveli u pitanje", kazao je prije nekoliko dana generalni direktor Elektroprivrede BiH Admir Andelija.

Stav Elektroprivrede BiH ipak ne podržavaju ekolozi koji ukazuju na to da bi ovaj elektroenergetski objekt djelovao suprotno Sofijskoj deklaraciji koju su bh. političari potpisali koncem prošle godine, preuzevši na sebe obavezu dekarbonizacije društva do 2050. godine. To se prvenstveno odnosu na dekarbonizaciju energetskog sektora, a zatim transporta i poljoprivrede.