Košarac: U narednih 30 dana uvoznici trebaju otkupiti meso proizvođača iz BiH, a ne uvoziti ga
Košarac je naglasio da je veoma važno razumjeti ljude koji se bave primarnom proizvodnjom i prerađivačkim kapacitetima te da je bitno nastaviti u domenu Ustavnih nadležnosti s podrškom.
"Kao što to radi Vlada RS-a kada je u pitanju organizacija interventnog otkupa i kao što to vjerovatno rade kantoni kroz neke podsticajne mjere Federacije BiH. S obzirom na činjenicu da je vanjsko trgovinski promet u nadležnosti ministarstva naša uloga je da omogućimo realizaciju potpisivanje međunarodnih ugovora, a u svakom slučaju da imamo koordinirajuću ulogu između primarnih proizvođača i naših prerađivačkih kapaciteta", kazao je Košarac.
Kako je naveo, činjenica je da je koronavirus ostavio posljedice i da samim time u BiH ima 7.000 tovnih bikova viška te da zbog toga primarni poljoprivredni proizvođači imaju problem.
"Činjenica je da su institucije RS-a donijele odluku o interventnom otkupu i da će to na neki način relaksirati jednu vrstu lošeg stanja u primarnoj proizvodnji. Obaveza je bila da integrišemo prerađivačke kapacitete klaoničara u BiH s našim viškovima koji će i dalje ostati. Zamolio sam prerađivače, klaoničare u BiH koji otkupljuju i uvoze svježe i rashlađeno meso da to prestanu na 30 dana i svoje kapacitete finansijski usmjere na otkup domaće poljoprivredne proizvodnje. Uvjeren sam da će to uraditi i na taj način ćemo smanjiti viškove u BiH, omogućiti dalji razvoj kapaciteta prerađivačke djelatnosti u našoj državi i omogućiti bližu saradnju između te dvije komponente - primarnih poljoprivrednih proizvođača i prerađivača jer je to jedini oblik zaštite domaće proizvodnje", naveo je.
Istakao je da se u narednih sedam dana očekuje nastavak trgovinskog prometa s Turskom te da će i to utjecati na smanjenje viškova proizvodnje tovne junadi u BiH.
"I naravno kao dugoročna mjera ostaje otvaranje nekih novih tržišta poput onog u EU. Razgovarao sam više puta s ambasadorom Sattlerom u vezi s tom temom i dobio sam uvjeravanje kada dostavimo adekvatno popunjen upitnik da će se to razmatrati. Raduje me činjenica da prereađivački kapaciteti razumiju i da su spremni i smatram da nećemo imati potrebu za uvođenjem nekih dodatnih mjera, ali ne isključujemo takve mogućnosti ukoliko se ne bude postupalo s definisanim dogovorom. Razgovarali smo i o tome da na kraju ukoliko ne bude efekata ovog dogovora iako mislim da hoće, da razmišljamo o uvođenju finansijskih dodatnih obaveza na uvoz svježeg i rashlađenog mesa", dodao je Košarac.
U narednim danima ćemo imati sastanak s ključnim i velikim trgovačkim centrima u oba bh. entiteta.
"Neophodno je da domaća proizvodnja bude jasno i definitivno zastupljena blizu 50 posto. To bi bio jedan stimulans primarnoj proizvodnji i prerađivačkim kapacitetima i nastavak svih onih dobrih politika koje vode nadležna entitetska tijela i institucije kada je u pitanju podsticaj domaće poljoprivrede i da će u tom kontekstu svi biti zadovoljni", pojasnio je.
Košarac je naglasio da prije svega treba postojati solidarnost s primarnim poljoprivrednim proizvođačima te da nije riječ o prekidu vanjsko trgovinskih prometa, već u tome da se u narednih 30 dana otkupi domaće.
"I da nakon toga nastave iz aspekta svih ugovora svoje obaveze da ispunjavaju svi prerađivački kapaciteti, ali smatram da treba imati dovoljno sluha, solidarnosti. Ako se naprimjer uvozi stotine tona, zašto se onda ne kupi nešto što se proizvodi u BiH. Jeste razlika u cijeni, ali mislim da u ovom periodu ona ne može biti nešto što treba biti limitirajuće u toj vrsti povezanosti. Relaksirat ćemo ukupno tržište u BiH i tu zategnutu situaciju između primarnih proizvođača i prerađivača, otvorit ćemo tursko tržište kako je najavljeno i mislim da možemo ići dalje kroz jednu vrlo adekvatnu politiku da vidimo koje su to realne potrebe i tržišta na koje možemo plasirati te vrste mesa kroz vanjsko trgovinsko poslovanje i kako da projektujemo podsticajne politike i za primarnu proizvodnju i vanjsko trgovinske odnose", poručio je Košarac.