Mikrokreditne organizacije u BiH odobrile 74 posto zahtjeva za moratorijum na otplatu
Iz Udruženja podsjećaju da u skladu sa odlukama agencija za bankarstvo Republike Srpske i Federacije BiH, mikrokreditne organizacije sprovode mjere na ublažavanju posljedica virusnog oboljenja nastojeći da svakom klijentu pristupe individualno s ciljem iznalaženja optimalnog rješenja u prevazilaženju poteškoća sa otplatom mikrokredita.
U saopštenju je navedeno da mikrokreditne organizacije u BiH nastoje i da omoguće podršku u prevazilaženju problema sa likvidnošću onih klijenata i djelatnosti koje i u vanrednim okolnostima nastavljaju sa poslovanjem.
"Sve mikrokreditne organizacije u BiH su, u skladu sa odlukama agencija za bankarstvo, svojim klijentima ponudile mogućnost moratorijuma na otplatu mikrokredita, reprogramiranje i refinansiranje, uz mogućnost grejs perioda i različite modalitete tretiranja kamatnih stopa, te perioda produženja otplate", istakli su iz Udruženja.
U saopštenju je naglašeno da Udruženje ne raspolaže informacijama o naplaćivanju dodatnih kamatnih stopa korisnicima mikrokredita o čemu se govorilo u javnosti posljednjih dana, kao i da se protivi bilo kakvom djelovanju mikrokreditnih organizacija suprotno odlukama agencija za bankarstvo Republike Srpske i FBiH.
Iz Udruženja podsjećaju da mikrokreditni sektor u najvećoj mjeri podržava i finansira male poljoprivrednike i preduzetnike koji nemaju pristup bankarskim uslugama, te u potpunosti zavise od podrške koju im kontinuirano i kvalitetno pružaju mikrokreditne organizacije, gotovo 25 godina.
"Procjena je da oko 70 posto ili oko 150.000 klijenata mikrokreditnih organizacija ima pristup kreditnim sredstvima isključivo kroz mikrofinansijski sektor, odnosno oko 600.000 građana BiH se oslanja na podršku mikrokreditng sektora, što direktno, što indirektno. Značajno učešće u svim odobrenim mikrokreditima zauzima finansiranje poljoprivredne djelatnosti sa učešćem od oko 35 posto", naveli su iz Udruženja.