Norveška pronašla velike količine minerala i rijetkih zemnih metala
Vlasti su danas prvi put objavile rezultate istraživanja. Riječ je o državi koja je već velika izvoznica nafte i plina, a sada razmatra da odobri eksploataciju prirodnih dobara u priobalnom području. Parlament je taj koji treba odobriti eksploataciju, a pojedini su zabrinuti za okoliš. Potrebno je vršiti eksploataciju na velikim dubinama.
"Od metala pronađenih istraživanjem na morskom dnu, riječ je o magneziju, niobiju, kobaltu i rijetkim zemnim metalima koji su na listi kritičnih minerala Evropske komisije", saopćili su iz Norveške direkcije za naftu (NPD) koja je provela istraživanje.
Istraživanjem, kojim su bili obuhvaćena udaljena područja Norveškog mora i Grenlandskog mora, utvrđeno je da postoji 38 miliona tona bakra, što je dvostruko više od ukupne količine bakra koji se tokom godine eksploatiše. Osim toga, pronađeno je i 45 miliona tona cinka u polimetalnim sulfidima.
Sulfidi ili "crni pušači" nalaze se duž srednjookeanskog grebena gdje magma iz Zemljinog omotača dopire do morskog dna na dubini od 3.000 metara. Procjena je da u Norveškoj postoji 24 miliona tona magnezija, 3,1 milion tona kobalta i 1,7 miliona tona cerija - rijetkog zemnog metala koji se koristi u legurama.
U NPD-u su naglasili da su skupi, rijetki minerali kao što su neodimij i disprozij izuzetno važni za magnete u vjetroturbinama i motorima električnih vozila.
Međutim, aktivisti za zaštitu okoliša u Norveškoj traže da se istraživanja ne nastavljaju dok se utvrdi kako će eksploatacija utjecati na okoliš. Ukazano je da se u tom području mogu nalaziti i neotkrivene vrste, prenosi agencija Reuters.