Šta stoji iza uspješne priče o toplotnim pumpama u nordijskim državama
![U Švedskoj, Norveškoj i Finskoj je najmanje 40 toplotnih pumpi na 100 domaćinstava (Foto: EPA-EFE)](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250213110.jpg?v=1)
Uprkos tome što je riječ o nekim od najhladnijih evropskih zemalja, toplotne pumpe su čest način zagrijavanja domova. Za proizvodnju toplotne energije koriste zrak izvana, što je tri do pet puta energetski učinkovitije od plinskih bojlera.
Kada bi se toplotne pumpe koristile u cijelom svijetu, emisija ugljendioksida (CO2) bi se smanjila za tri milijarde tona. Smanjenje emisije CO2 u zagrijavanju građevinskih objekata, zahvaljujući toplotnim pumpama, u Švedskoj iznosi čak 95 posto, u Norveškoj 83 posto i Finskoj 72 posto.
Prodaja toplotnih pumpi u spomenutim državama je počela početkom 2000-ih godina. No, ova uspješna priča začetke ima u 1973., kada su geopolitički šokovi uzrokovali rast cijene nafte za blizu 300 posto. Tada su se ove zemlje najviše oslanjale na uvoz nafte koja se koristila za grijanje domaćinstava.
Naftna kriza primorala ih je da započnu s prekidom ovisnosti o fosilnim gorivima. Politika prestanka korištenja fosilnih goriva je zadržana u narednim decenijama uprkos promjenama vlada. To je vodilo do toga da fokus bude na istraživanju i razvoju tehnologije toplotnih pumpi.
Švedska, Norveška i Finska su u periodu od 1990. do 1991. uvele karbonske takse, što je uzrokovalo do poskupljenja nafte koja se koristila za grijanje. Osim toga, toplotne pumpe su postale ekonomski konkurentnije. Ovi uređaji su postali sveprisutni i zbog toga što postoji kvalifikovana radna snaga koja ih instalira i popravlja, objavili su ih Svjetskog ekonomskog foruma (WEF).