Loši radni uslovi
76

Eksploatacija na evropskom autoputu: Mjesecima voze, žive u kamionima i prepušteni su (ne)milosti šefova

B. R.
Vozači kamiona širom Evrope nezadovoljni radnim uslovima (Foto: EPA-EFE)
Vozači kamiona širom Evrope nezadovoljni radnim uslovima (Foto: EPA-EFE)
Žive u kamionima, često mjesece provode na putu i prepušteni su (ne)milosti svojih šefova. Takav je život vozača kamiona, posebno onih koji dolaze izvan država Evropske unije. Uprkos njihovom prošlogodišnjem štrajku, malo toga se promijenilo.

Naime, 150 istočnoevropskih kamiondžija su štrajkali u Hesenu. Izraz njihovog nezadovoljstva je bio na svim novinskim naslovnicama. Između ostalih, vozači iz Uzbekistana, Gruzije, Kazahstana i Tadžikistana požalili su se da im poljski špediter mjesecima nije dao platu. Ovo je jedan od pokazatelja koliko su loši uslovi rada vozača kamiona u EU.

Vozači koji su štrajkali su u konačnici dobili zaostale plate. No, stručnjaci smatraju da se malo toga promijenilo u sistemu za koji smatraju da predstavlja eksploataciju. U takvom sistemu je i jedan bjeloruski vozač koji se zaposlio preko litvanske agencije. Bruto dnevnica mu iznosi 75 eura. Živi u kamionu jer je finansijski primoran na to.

Pravo na zapadnoevropske minimalne plate

Uprkos tome što imaju pravo na zapadnoevropske minimalne plate, to često nije slučaj kod vozača sa istoka Evrope, a koji rade za neku od zapadnoevropskih kompanija. Dobri poznavatelji prilika, među kojima je Anna Weirich iz njemačke organizacije Faire Mobilitat, ukazala je da prethodno navedeno postaje uobičajena praksa.

Zanemarivanje pravila

Sociolog Univerziteta u Koblencu Stefan Sell je napomenuo da nije riječ samo o novcu, već i o dostojanstvenom životu. Kako tvrdi, često se zanemaruje propis kabotaže, prema kojem bi se vozač svakih osam sedmica trebao vraćati u svoju zemlju na odmor. Dešava se suprotno - mjesecima voze širom Evrope, što zakonski nije dozvoljeno.

Vozači iz Azije, kojih je sve više u Evropi, još više su prepušteni (ne)milosti svojih šefova. Nizozemski sindikalisti su registrovali uvrede i prijetnje upućene tokom telefonskog poziva.

"Slomit ću ti vrat, d*kadžijo! U Filipinima dobijaš samo 100 eura, a kad dođeš ovdje, ponašaš se kao heroj. Doći ću i naći tvoju majku", ovo su bile riječi upućene jednom od vozača iz Azije.

Pojedine agencije zahtijevaju novac unaprijed

Dvojica vozača iz Indije tvrde da su se zaposlili preko oglasa koji je objavljen u novinama. Prema njihovim navodima, agenciji su morali platiti 4.000 eura da bi došli u Evropu. Mjesečna plata obojici iznosi po, kako su naglasili, 1.700 eura i dnevno voze 21 sat, piše tagesschau.