Boravak u prirodi, nezagađen zrak, ljekovita svojstva vode, banje, zdravstveni i rekreativni centri pogodni za odmor... neke su od mogućnosti za razvoj banjskog liječenja i turizma u našoj zemlji.
Poseban potencijal za ovu vrstu turizma posjeduje olovska regija na području koje postoji najmanje sedam geotermalnih izvora.
Banja Aquaterm u Olovu postoji još od 1977. godine, ali je u posljednje vrijeme doživjela pravu ekspanziju i modernizaciju. Kako su nam rekli građani Olova, "ne bi je se postidjeli ni u Švicarskoj".
"U posljednje dvije godine uloženo je blizu milion maraka u obnovu banje, u sam objekat i u osoblje. Značajno smo proširili smještajne kapacitete, a također radi se na tome da unaprijedimo i sadržaje banje", rekao je za Klix.ba dr. Senad Selimović, vršilac dužnosti direktora JZU BRC Aquaterm Olovo.
Naime, kako nam je objasnio, planirana je izgradnja zatvorenog i otvorenog bazena. U ovim bazenima nalaziti će se termomineralna voda temperature 35 stepeni celzija, pogodna za liječenje koštanih oboljenja, ali i raznih drugih bolesti.
"Predviđena je i hidroterapija u samom bazenu, kroz individualne i grupne terapije. Naša raspolaže sa oko 60 radnika, od kojih su svi obučeni za pružanje što bolje usluge pacijentima", rekao je Selimović.
Kako nam je objasnio, posljednja ulaganja dovela su do rekordne posjećenosti.
Naime, u 2000. godini prosječna posjećenost je bila blizu 1.000 pacijenata na godišnjem nivou, a u protekloj godini ovu ustanovu posjetilo je blizu 4.500 ljudi, a povećava se i broj stranih posjetilaca.
Kako nam je rekao načelnik Općine Đemal Memagić, razvoj banjskog turizma je jedan od glavnih faktora za razvoj ove regije. On smatra da je ovo svijetao primjer kako se uz mala ulaganja mogu odlično iskoristiti već postojeća infrastruktura i prirodni resursi.