BiH ponovo organizator UN sastanka o održivom razvoju, Agenda 2030 je sredstvo protiv odljeva mozgova
Predstavnici Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Albanije okupili su se da predstave pregled napretka u implementaciji Agende 2030 u svojim državama.
Razgovarali su o izazovima i podijelili vrijedne dobre prakse u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja (SDG). Subregionalni sastanak o implementaciji Agende 2030 na Zapadnom Balkanu (Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Albanija i Kosovo) predstavlja godišnju razmjenu stanja, izazova i dobrih praksi.
SDG kao sredstvo protiv odljeva mozgova
Sastanak je moderirao ambasador Bosne i Hercegovine u UN-u Zlatko Lagumdžija koji je naglasio značaj regionalne saradnje i zajedničkih ciljeva u realizaciji SDG-ja. Istakao je važnost zajedničkog rada na prevazilaženju izazova i postizanju vidljivog napretka u održivom razvoju.
Napomenuo je na neophodnost sinergije dvije ključne platforme - SDG-ja i inicijativa Evropske unije. Također je podsjetio na značaj uspostavljanja zajedničke platforme SDG - EU koja će biti, kako je konstatirao, pokretačka snaga za opće reforme, kao i za nekoliko ključnih integrativnih procesa na Zapadnom Balkanu, posebno u ekonomiji i zdravstvu, kao i zelenoj i digitalnoj transformaciji.
Lagumdžijin prijedlog ima za cilj unapređenje saradnje i integracije među državama Zapadnog Balkana u njihovom nastojanju ka održivom rastu i razvoju.
Usklađivanjem SDG-ja i agendi EU u određenim, ciljanim oblastima, region može, kako je naveo, unaprijediti regionalnu saradnju i ostvariti napredak, otvoriti nove mogućnosti i razviti ekonomsku i zdravstvenu zajednicu Zapadnog Balkana, uključujući ih u odgovarajuće integrativne procese EU.
Osvrnuo se na važnost usklađivanja "Evropskog zelenog sporazuma" i zelene agende Zapadnog Balkana pod jednim zajedničkim okvirom. Ovim pristupom se, kako je istakao, osigurava da "Evropski zeleni sporazum" ostane inkluzivan i odgovoran prema jedinstvenim potrebama i prioritetima Zapadnog Balkana, sprečavajući da postane samo EU Zeleni sporazum.
Lagumdžija se osvrnuo na važnost digitalne transformacije EU i istakao neophodnost integracije digitalne transformacije Zapadnog Balkana u ovaj proces. Smatra da je to potencijalno rješenje za smanjenje problema odliva mozgova.
"Zapadni Balkan mladim stručnjacima može dati mogućnost da ostanu u svojim državama, pružajući svoje usluge globalnom tržištu rada. Ovom konvergencijom digitalnih strategija, ne samo da se rješava problem odliva mozgova, već se region pozicionira kao privlačan centar za stručne talente i inovativne inicijative", konstatirao je.
SDG u regiji
Pomoćnica administratora i direktorica Regionalnog biroa za Evropu i Zajednicu nezavisnih država Ivana Živković je pozvala na veći angažman međunarodnih finansijskih institucija za realizaciju ciljeva održivog razvoja. Ocijenila je da je na Zapadnom Balkanu bilo napretka u ostvarivanju ovih ciljeva.
Kopredsjedavajući SDG Vijeća Bosne i Hercegovine Miloš Prica zadovoljan je radom UNDP-ja po ovom pitanju, ali je zabrinut zbog negativnih posljedica rata u Ukrajini i pandemije koronavirusa. Pozvao je na veći angažman za ublažavanje problema iseljavanja stanovništva. Mišljenja je da je potrebno unaprijediti prikupljanje podataka za ostvarivanje ciljeva održivog razvoja.
Predstavnici Srbije i Sjeverne Makedonije istakli su izazove koji se odnose na vladavinu prava, rodnu ravnopravnost i osnaživanje položaja žena.
Lagumdžija je optimističan u pogledu mogućnosti proširenja regionalne saradnje na ubrzanju ostvarivanja SDG-ja na Zapadnom Balkanu. Napomenuo je važnost ostvarivanja kratkoročnih ciljeva u trgovini, zdravstvu, zelenoj i digitalnoj transformaciji, saopćili su iz Misije Bosne i Hercegovine u UN-u.