Da li će Norveška prekinuti energetske veze s ostatkom Evrope? Ministar nije birao riječi u opisu situacije
Shodno tome, dvije vladajuće stranke u Norveškoj su obećale da će presjeći dva interkonektora, kojima je ova država povezana s Danskom, i to 2026. godine. Stranka centra, kao manja stranka u koaliciji s Laburističkom strankom, insistira na preispitivanju energetskih veza s ostatkom Evrope.
Kritičari vlasti u Norveškoj smatraju da bi ova zemlja trebala svoju električnu energiju, proizvedenu u brojnim hidroelektranama, nastaviti izvoziti i osigurati niske cijene električne energije na domaćem tržištu, kao što je to bio slučaj u decenijama ranije.
Šta se dogodilo sa cijenama električne energije
Veći dio električne energije u Norveškoj se proizvodi iz hidroenergije dok je 10 posto električne energije, proizvedene u vjetroelektranama, uvezeno iz Evrope. No, nedavno je u Njemačkoj i na Sjevernom moru nedostajalo vjetra, što je utjecalo na proizvodnju električne energije, dok su istovremeno u Norveškoj bile niske temperature. Kada cijene električne energije porastu u Evropskoj uniji, što se nedavno dogodilo, taj rast se dogodi i u Norveškoj.
Naime, cijene električne energije na samom jugu Norveške su porasle za više od 13 kruna (2,20 KM) po kilovat satu. Poređenja radi, prosječna cijena električne energije u EU je u prvoj polovini ove godine iznosila 0,1867 eura (0,3734 KM) po kilovat satu.
Cijene su visoke i na istoku Norveške dok su cijene na zapadu zemlje nešto niže. Cijene na sjeveru su još uvijek povoljne zbog toga što ovaj dio zemlje najviše koristi hidroenergiju.
Norveški mediji su objavili da bi se cijene trebale nešto sniziti jer se očekuju vjetroviti dani, što će pogodovati proizvodnji električne energije u evropskim vjetroelektranama.
Cijene struje kao jedno od najvažnijih pitanja
Visoke cijene električne energije su u posljednjih nekoliko godina u Norveškoj uzrok nezadovoljstva stanovništva i bit će jedno od najvažnijih pitanja uoči izbora koji su zakazani za sljedeću godinu. Vladajuća Laburistička stranka je obećala da neće obnoviti tzv. dansku depešu.
Norveške hidroelektrane su važan izvor električne energije u Evropi. Osim toga, ova država je najveći proizvođač nafte i plina na zapadu kontinenta. Nije članica EU, ali je ključni partner Unije u jedinstvenom tržištu, što se odnosi i na interkonekciju električne energije.
Spomenuta Stranka centra traži preispitivanje uslova izvoza električne energije u Veliku Britaniju i Njemačku, piše Euronews.