RiTE Ugljevik
23

Dok masovno izvozimo ugalj, elektrana u BiH prestala raditi jer nema sirovina

Piše: N. V.
Foto: RiTE Ugljevik
Foto: RiTE Ugljevik
Termoelektrana Ugljevik već nekoliko dana ne proizvodi električnu energiju zbog nedostatka sirovina. Ovakav deficit je čudan ako se u obzir uzme da Bosna i Hercegovina ima mnogo uglja i u velikoj mjeri ga i izvozi.

Dnevni gubitak zbog privremenog gašenja TE iznosi 550.000 KM, odnosno pet gigavata dnevne proizvodnje električne energije, a kako termoelektrana ne proizvodi struju od 30. novembra, šteta je već dosegla više od dva miliona KM. Također troškovi ponovnog pokretanja proizvodnje u TE iznosit će 100.000 KM.

Razlog obustave proizvodnje je, prema informacijama Klix.ba koje je dobio od radnika, nedostatak uglja koji koriste za proizvodnju električne energije. To je čudan razlog ako se uzme u obzir da je samo iz rudnika iz RS-a, BiH prošle godine izvezla uglja u protivrijednosti 1,5 milijardi KM. To očigledno govori o dovoljnim količinama uglja u entitetu.

O ovom problemu smo razgovarali i sa Bobanom Benovićem, predsjednikom Sindikalne organizacije RiTE Ugljevik, koji očekuje da će problem biti ubrzo riješen, a on kao razloge obustave navodi kašnjenje s eksproprijacijom uglja i nedostatak rudarske mehanizacije.

"Rukovodstvo rudnika daje napore da riješi problem s obustavom. Ugalj je već počeo da dolazi na deponiju i mislim da će se rad nastaviti početkom naredne nedjelje", .

Navodi kako su obaveze prema radnicima uredne bez obzira na obustavu te se nada da neće biti upitne uplate ni u budućnosti. O tome kaže da ima obećanja od rukovodstva RiTE Ugljevik.

"Zabrinuti smo jer ulazimo u zimu, moguće da će se ovakve stvari dešavati do remonta u aprilu, ali daće se svi napori da ništa ne bude ugroženo", kazao je.

Inače, RiTE Ugljevik grca u gubicima i prijeko im je potrebna pomoć s entitetskog nivoa kako bi opstali, a čini se da bi to s dolaskom novog, SNSD-ovog načelnika mogli i dobiti.

Akumulirani gubitak ovog javnog preduzeća na kraju prošle godine iznosio je 193,55 miliona KM, a ukoliko u obzir uzmemo i arbitražu prema kojoj su dužni isplatiti novac slovenačkoj firmi, minus koji ova kompanija ima bio bi vjerovatno nenadoknadiv, bez obzira na pomoć Vlade RS-a.

Međutim, Benović očekuje da će Vlada RS-a uspješno pomoći ovoj elektrani, kao i elektrani u Gackom, koja se također bori s određenim izazovima.

"Imamo obećanje da ćemo do 15. ovog mjeseca imati sastanak sindikata s premijerom, gdje ćemo ga upoznati o stanju u dvije termoelektrane, te očekujemo pomoć Vlade i resornog ministarstva", zaključio je Benović.