Veliki svjetski brendovi planiraju otvaranje poslovnica u Bosni i Hercegovini, a domaće kompanije najavljuju velike investicijske projekte, što je dobar pokazatelj i prilika za kompletno tržište.
Jedna od pozitivnih priča kojoj smo svjedočili u posljednje vrijeme sigurno je ona u kojoj je ASA Banka kupila Sberbanku u Federaciji BiH. Samir Mustafić, predsjednik Uprave ASA Banke, za Klix.ba kazao je kako su ovom akvizicijom kreirali snažnu domaću banku, koja nudi stabilnost i sigurnost svim građanima i privredi.
"Stalan rast depozita fizičkih i pravnih osoba je pokazatelj stabilnosti ASA Banke, ali ujedno i naše snage i spremnosti da odgovorimo na sve potrebe klijenata kako privrednih, tako i fizičkih lica. Trenutna globalna dešavanja mogu imati određene utjecaje na finansijski sektor unutar BiH, međutim, kada je riječ o bankarskom sektoru on je visoko kapitaliziran, regulator je radio na tome da osigura stabilnost našeg sektora, tako da ne mislim da može biti većih turbulencija. Što se tiče sigurnosti, ASA Banka nije izložena tim turbulencijama jer je sav kapital unutar BiH, a u budućnosti, klijenti koji budu imali poslove radi vanjskotrgovinske razmjene sa sličnim zemljama ASA Banka će im biti partner u prevazilaženju krize i da nastavimo dalje poslovanje kada sve ovo prođe", kazao je Mustafić.
Razvoj domaćeg sektora
Trenutna situacija zahtijeva adekvatnu podršku kako bi se donekle stabilizovao rast cijena i unaprijedio poslovni ambijent, smatra Mustafić, te vjeruje u potencijale bh. privrede kada su u pitanju nove ideje za razvoj, inovativnost i privlačenje stranih investicija.
"ASA Banka je od samog početka orijentisana razvoju domaćeg finansijskog sektora koji treba da bude oslonac razvoja privrede i društva. Pripadnost domaćem poslovnom sistemu nudi nam mogućnost razumijevanja bh. industrije u svim sektorima. U tom smjeru i nastavljamo dalje", poručio je Mustafić.
Da se uz pametno ulaganje i sa provjerenim partnerima mogu oživljavati izuzetni projekti važni za pojedince, ali i širu društvenu zajednicu, tvrdi i Berin Alagić, direktor investicijske kompanije XYLLION iz Sarajeva. Alagić se nada da će bh. politički lideri u konačnici raditi na povećanju sigurnosti za investiranje i unapređenja standarda življenja, te na taj način pokazati da su interesi građana na prvom mjestu.
"Kada je u pitanju investicijska kompanija XYLLION, mi nastavljamo ulagati u projekte koji donose novi koncept življenja, te smo fokusirani i na nove investicije sa ciljem unapređenja kvaliteta života u BiH. Konkretno, u ovom momentu intenzivno radimo na izgradnji jedinstvenog stambeno-poslovnog kompleksa na Trebeviću – ROOF GARDENS. Zahvaljujući adekvatnim i pravovremenim poslovnim odlukama, u prethodnoj godini rezervisali smo ključne materijale, što nam omogućava stabilnost i neometan nastavak gradnje prema utvrđenom terminskom planu", kaže Alagić.
Nova realnost s kojom se susreće cijeli svijet, ističe Alagić, zahtijeva brzo i efikasno donošenje poslovnih odluka, racionalno sagledavanje situacije na tržištu i pravilno rasuđivanje bazirano na tačnim i provjerenim informacijama.
"Pored toga, kako bismo bilježili rast i razvoj potrebne su nam inovacije u svim sektorima, a ROOF GARDENS trenutno je jedan od najinovativnijih projekata koji se grade u ovom dijelu Evrope i predstavlja odgovor na globalne trendove u graditeljstvu i evoluciju gradskog života", kazao je Alagić.
Geografski položaj BiH, kaže Alagić, povoljna klima pogodna za ekološku proizvodnju, veliki turistički potencijal, veliki potencijal u IT industriji i drugim industrijama koje prate svjetske trendove, samo su neke od perspektiva na kojima moramo više raditi do ostvarivanja punog potencijala.
"Nemojte da budemo vječiti potencijal, dajte da kroz realne i konkretne projekte kapitaliziramo sve svoje resurse", poručio je Alagić.
Branimir Muidža, generalni direktor Tvornice cementa Kakanj/Heidelberg Cement Group i predsjednik Upravnog odbora Vijeća stranih investitora (FIC), ističe kako je svijet preko noći uzdrman, što se ogleda u naglom poskupljenju, ali donekle i u nestašici ili nedovoljnoj mobilnosti pojedinih energenata i roba.
"Svjedočimo rekordnim skokovima cijena i drastičnom poskupljenju svih energenata, prirodnog gasa, nafte, i nabavke sirovina, a volatilnost i nepredvidivost će se i u narednom periodu sigurno odraziti na domaće tržište i našu ekonomiju. Sa druge strane, raste potražnja, ponuda je sve slabija i trenutno se osjeti velika neizvjesnost za tržištu. Posljedice će se osim na bh. kompanije, automatski odraziti i na građane. Države koje obezbijede što viši stepen energetske samostalnosti sigurno imaju veću šansu da nađu odgovor na aktuelne izazove i sačuvaju konkurentnost svojih ekonomija, a time i standard svojih građana", kazao je Muidža.
Povoljan položaj
Međutim, ono što Bosna i Hercegovina uvijek ima jeste ljudski kapital, a da bi on bio maksimalno društveno iskoristiv potrebno je, kaže, imati maksimalno kvalitetno obrazovanje, ali i sistem koji afirmiše kvalitet i izvrsnost, koji pruža perspektivu i priliku da se talent i znanje iskažu unutar granica BiH.
"Globalni lanci opskrbe toliko su poremećeni da se osim rizika kojima svakodnevno svjedočimo, jednako tako mogu očekivati i otvoriti nove prilike za našu ekonomiju. Zbog ograničenja iz azijskih zemalja u protekle dvije godine, sada se globalna ekonomija, ali i naše kompanije i naša ekonomija, suočava sa dodatnim izazovima, a naš povoljan geografski položaj koji povezuje istok i zapad, mogao bi u dugoročnoj perspektivi biti važan i koristan za našu ekonomiju. Naravno, pod pretpostavkom da ćemo na promišljen način znati prepoznati i iskoristiti takve prilike. U tom kontekstu je važno kreirati povoljan ambijent življenja i poslovanja, a ključne pretpostavke su stabilnost, predvidivost i efikasnost. U okolnostima neizvjesnost i krize, ulagači prije svega imaju manju sklonost investiranju i reinvestiranju svoje dobiti, koja se u krizi svakako topi, pa se time topi i potencijal ulaganja i motiv", istakao je Muidža.
Muidža kaže kako je sada, više nego ikada, neophodna adekvatna i aktivna podrška države privredi u smislu rasterećenja privrede. Samo konkretne mjere mogu dati konkretne rezultate.
"Bila kriza ili ne uvijek je idealno vrijeme da se razvija kultura stvaranja novih vrijednosti, proizvodnje, da se shvati i podrži industrija, da se maksimalno razvija poljoprivreda i prehrambena industrija, te da se racionalno i odgovorno koriste resursi koje naša zemlja ima", poručio je Muidža.