Srednje stručne škole
55

Ekonomski aspekt dualnog obrazovanja u Sarajevu: "Bolje je da učenici osjete šmek fabrike"

Piše: B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Iz resornog ministarstva su nedavno objavili kako bi trebalo izgledati dualno obrazovanje u sarajevskim srednjim stručnim školama, a čiji je početak primjene planiran za 2025/2026. školsku godinu.
Ovaj model obrazovanja ima nekoliko jednako važnih aspekata, a to su prosvjetni, socijalni i ekonomski aspekt. Ekonomski aspekt se prvenstveno ogleda u tome da učenici nakon plaćenog rada u samoj firmi budu što spremniji za tržište rada, tj. da se nakon završetka škole što lakše zaposle i da znaju raditi ono za šta su se školovali. To trenutno nije slučaj s dobrim dijelom mladih u Bosni i Hercegovini.

Zagovornici dualnog obrazovanja kao potvrdu toga da se njime poboljšava ekonomski status mladih ističu zemlje u kojima ono dugo postoji, među kojima je Njemačka.

Naime, prema podacima Evropskog ureda za statistiku (Eurostat) iz oktobra ove godine kao posljednje dostupnim zvaničnim podacima, stopa nezaposlenosti mladih u Njemačkoj iznosi 6,5 posto, što je jedna od najnižih stopa nezaposlenosti mladih u Evropi.

U odnosu na ostatak Starog kontinenta, niske stope nezaposlenosti su i u Austriji (11,4 posto) i Švicarskoj (9,7 posto), kao zemljama koje također dugo imaju dualno obrazovanje. Istaknute stope nezaposlenosti mladih su dosta niže od prosječne stope nezaposlenosti mladih u eurozoni koja iznosi 15,2 posto.

Za napomenuti je da u Eurostatu mlade definiraju kao osobama do 25 godina starosti.

I u Agenciji za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine mlade također definiraju osobama do 25 godina starosti. Pa tako prema podacima Agencije iz septembra ove godine kao posljednje dostupnim zvaničnim podacima, stopa nezaposlenosti mladih u Bosni i Hercegovini iznosi 30,4 posto, što je znatno više od prosjeka eurozone.

Međutim, u Službi za zapošljavanje Kantona Sarajevo vode evidenciju o nezaposlenosti osoba do 25 godina starosti i o nezaposlenosti osoba do 35 godina starosti. Zakonom o mladima Federacije Bosne i Hercegovine je definirano da su mladi osobe u dobi od 15 do 30 godina.

Prema podacima Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo iz septembra ove godine kao posljednje dostupnim zvaničnim podacima, stopa nezaposlenosti osoba do 25 godina starosti iznosi 8,34 posto dok stopa nezaposlenosti osoba do 35 godina starosti iznosi 28,70 posto.

Šta misle poslodavci

Iako je u spomenutim državama odavno iskorišteno kao sredstvo rasta stope zaposlenosti mladih, u Bosni i Hercegovini, odnosno u Kantonu Sarajevo je dugo trebalo da se počne s procesom uvođenja, odnosno ozakonjenja dualnog obrazovanja.

Na to je u razgovoru za Klix.ba napomenuo predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović. Naime, kako je rekao, Udruženje je u saradnji s Njemačkom agencijom za međunarodnu saradnju (GIZ) prije četiri-pet godina započelo projekat dualnog obrazovanja. Nakon toga su pripremili prijedlog zakona koji su uputili Kantonu Sarajevo, računajući da ovaj kanton odmiče u svim procesima u odnosu na ostatak države.

"Nažalost, taj proces je bio zaustavljen nekoliko godina. Sjećam se da mi je ministrica kazala da će to pustiti u proceduru čim prođu Opći izbori, od kojih su prošle dvije godine. Siguran sam da to u Kantonu stoji najmanje tri-četiri godine. Naravno da poslodavci imaju interes za dualno obrazovanje koje se u pojedinim državama pokazalo odličnim. Ako učenici nemaju dodira s praksom, s onim što je stvarnost, onda dolaze bez nekih posebnih znanja i vještina", dodaje.

Istakao je da među poslodavcima postoje različita mišljenja o dualnom obrazovanju i njegovoj primjeni te je podsjetio da ovakav model obrazovanja neće biti jednako lako, odnosno teško provodiv u svim privrednim subjektima.

Smailbegović je pozvao vlast u Kantonu Sarajevo da trošak primjene dualnog obrazovanja podijeli između privatnog sektora i Kantona. Naveo je nekoliko razloga zašto bi bilo potrebno podijeliti taj trošak.

"Moramo biti svjesni da su to ipak djeca. Ona moraju imati dobrog mentora koji će ih učiti, koji će se brinuti o njima da se ne povrijede, da prođu sve obuke. Ne smijete im dati da rade nešto što bi bilo rizično. Morate im osigurati zaštitnu opremu i dati novčanu naknadu. Svi se boje potencijalnih povreda na radu i drugih rizika. Zaista se morate posvetiti toj djeci da nešto nauče. Potrošit će i neki materijal učeći da rade", naglasio je sagovornik Klix.ba.

Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH (Foto: I. L./Klix.ba)
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH (Foto: I. L./Klix.ba)

Na napomenu da nadležni namjeravaju osigurati finansijska sredstva za provedbu dualnog obrazovanja, ne precizirajući za šta konkretno, kazao je da bi bilo nužno da se Kanton zakonom obaveže na finansijsku pomoć poslodavcima za provedbu dualnog obrazovanja. Također je dodatno obrazložio zašto misli da je spomenuti model obrazovanja bolji od postojeće praktične nastave.

"Mislim da je puno bolje da rade u privredi jer će tako osjetiti 'šmek fabrike', radnu atmosferu. Tehnologije se mijenjaju, a u školi ne možete baš svake godine mijenjati mašine", rekao je.

Dakle, učenici će dualnim obrazovanjem tokom školovanja moći naučiti kako se ponašati na radnom mjestu, kako se odnositi prema radnim kolegama i kupcima/klijentima/gostima, kako upravljati vremenom, itd.

Smailbegović je kazao da mu nije poznat sadržaj zakona o dualnom obrazovanju koji priprema Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, pa da samim tim ne zna koliko se razlikuje od onog što su predložili poslodavci. Najavio je da će poslodavci svoje komentare uputiti nakon što zvanično budu upoznati s onim što priprema Ministarstvo.

"Obje ruke za dualno obrazovanje"

Penzionisani profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, emeritus Aziz Šunje pozdravlja uvođenje dualnog obrazovanja.

"Ako to bude na odgovarajući način primijenjeno, ne bi trebalo biti poteškoća. Sve je do onih koji budu radili na implementaciji tog modela obrazovanja. Jednako će biti važan kvalitet nastavnih planova i programa te same praktične nastave, kao i izbor privrednih subjekata u kojima će biti dualno obrazovanje. Ovo je situacija u kojoj svi dobijaju, i učenici, i škole, i kompanije. Obje ruke za dualno obrazovanje", izjavio je za Klix.ba.

Emeritus Aziz Šunje, penzionisani profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu (Foto: D. S./Klix.ba)
Emeritus Aziz Šunje, penzionisani profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu (Foto: D. S./Klix.ba)

Na pitanje koliko su utemeljeni strahovi od zloupotreba dualnog obrazovanja, Šunje je odgovorio da ne vidi prostor za zloupotrebe ako se bude primjenjivalo na odgovarajući način.