Elektroprivreda BiH spremna kupiti Hidroelektranu na Trebišnjici
"Svoju spremnost za kupovinu akcija Hidroelektrana na Trebišnjici, EP BiH temelji na nužnosti očuvanja energetske nezavisnosti i stabilnosti elektroenergetskog sistema Bosne i Hercegovine, koje bi omogućavanjem 'otuđenja' značajnih proizvodnih potencijala bile ozbiljno ugrožene. Posljedica ovakvog scenarija bilo bi i neminovno ekonomsko urušavanje Bosne i Hercegovine", ocijenili su.
Tvrde da je spremnost za kupovinu akcija Hidroelektrane na Trebišnjici u skladu sa, kako su naveli, strateškim opredjeljenjem kompanije za povećanje udjela obnovljivih izvora za proizvodnju struje u proizvodnom portfoliju i ispunjavanju obaveza koje je država preuzela kao potpisnica ugovora o Energetskoj zajednici.
"Uz planiranu gradnju novih pogona, EP BiH je, s ciljem povećanja kapaciteta iz obnovljivih izvora, javno oglasila i svoju zainteresovanost za otkup, odnosno kupovinu projekata u razvoju ili završenih proizvodnih postrojenja, upućivanjem poziva zainteresovanim stranama", dodaju.
Osvrnuli su se i na prošlost Hidroelektrane Trebišnjica te su obrazložili njen značaj za energetski sektor.
"Hidroelektrane na Trebišnjici su s pogonima Trebinje 1 i 2, Čapljina i dio Hidroelektrane Dubrovnik od puštanja u proizvodnju (sukcesivno u periodu 1965 - 1981.godina) sve do 1992. godine, djelovale u sastavu EP BiH, koja je finansirala njihovu izgradnju. Od 1992. hidroelektrane Trebinje 1 i 2 ukupne instalirane snage 176 megavati i prosječne godišnje proizvodnje od 384 do 434 gigavat sata električne energije su u sastavu mješovitog holdinga ERS-a. Hidroelektrana Dubrovnik iz sliva rijeke Trebišnjice je na teritoriji Hrvatske i njena proizvodnja, koja u godišnjem prosjeku prelazi količinu 1.160 gigavat sati, se raspodjeljuje između Hrvatske elektroprivrede (HEP) i holdinga ERS-a, kojem u raspodjeli pripada više od 75 posto proizvedene struje. Od 1992. Hidroelektrana Čapljina djeluje u sastavu Elektroprivrede HZHB", objasnili su u EP BiH.
Podsjećamo, pojedini su odluku vlasti u Republici Srpskoj da proda akcije spomenutog energetskog postrojenja ocijenili kao privatizaciju. Odluka je donesena bez prethodne saglasnosti Narodne skupštine Republike Srpske. Navodno je i Srbija zainteresovana za ovu kupovinu.