Francuske nuklearne elektrane nisu zavisne o urana iz Nigera, izvršena diverzifikacija nabavke
Prirodni resurs neophodan za rad francuskih nuklearnih elektrana, uran, izvađen u Nigeru više od četiri desetljeća iskorištava francuska grupa za nuklearno gorivo Orano (bivša Areva).
Multinacionalna kompanija, koja je u 90 postotnom vlasništvu francuske države, upravlja s tri rudnika u Nigeru, od kojih je samo jedan trenutno u funkciji.
Rudnici Air, čija je operativna kompanija Somair 63,4 posto u vlasništvu Orana, nalaze se u blizini grada Arlit, u pustinji sjeverno od Nigera. Iako se rudnik bliži iscrpljenosti, rad mu je produžen do 2040. godine.
Rudno nalazište Akokan, desetak kilometara od Arlita, zatvoreno je od kraja marta 2021. S rezervama iscrpljenim nakon četiri desetljeća rudarenja, Compagnie minière d'Akouta, u 59 postotnom vlasništvu Orana, sada radi na projektu za obnovu svojih mjesta.
Konačno, Orano drži 63,52 posto udjela u rudniku Imouraren, koji se nalazi 80 kilometara južno od Arlita, a koji se smatra jednim od najvećih svjetskih nalazišta urana. Međutim, nakon izdavanja upotrebne dozvole 2009. godine, proizvodnja na lokaciji je obustavljena zbog nepovoljnih tržišnih uvjeta.
Orano je za sada najavio da će nastaviti svoje rudarske aktivnosti, unatoč puču u Nigeru.
"Do danas se aktivnosti na operativnim mjestima u Arlitu i u sjedištu u Niameyu nastavljaju s prilagođenom organizacijom u kontekstu policijskog sata koji je na snazi u cijelom Nigeru", objavila je grupa na svojoj web stranici.
Niger, jedan od tri najveća francuska dobavljača urana Za rad s pedeset i šest nuklearnih reaktora u osamnaest francuskih elektrana, operateru EDF-u potrebno je u prosjeku oko 8.000 tona prirodnog urana svake godine. Nakon prestanka rudarenja na francuskom tlu početkom 2000-ih, Francuska se za opskrbu obratila nekoliko zemalja istovremeno. Diverzifikacija dobavljača je izvor sigurnosti za EDF.
Godine 2022. Francuska je imala pet dobavljača urana: Kazahstan (23 822 tone), Niger (17 615 tona), Uzbekistan (16.792 tona), Australija (12 349 tona), Namibija (12 303 tone), Kanada (4.043 tone), Brazil (628 tona), Kirgistan (506 tona), Češka (120 tona), Mađarska (22 tone).
Tokom posljednjih deset godina, 88.200 tona prirodnog urana uvezenog u Francusku dolazilo je uglavnom iz tri zemlje: Kazahstana (27 posto), Nigera (20 posto) i Uzbekistana (19 posto). Niger igra važnu ulogu u opskrbi Francuske, ali neki političari precjenjuju njegovu važnost.
Međutim, na globalnoj razini, "Niger je tokom godina postao sekundarni proizvođač, jer su troškovi proizvodnje visoki, a cijene pale do 2016. nakon [nuklearne nesreće u] Fukushimi", objasnila je Teva Meyer, predavačica na Univerzitetu Haute-Alsace i istraživač na Francuskom institutu za međunarodne i strateške poslove, za francuske novine Les Echos. Do 2022. Niger je činio samo 4 posto globalne proizvodnje, daleko iza Kazahstana (43 posto), Kanade (15 posto), Namibije (11 posto) i Australije (8 posto), piše Le Monde.