Iako se Rusija ponosi moćnim Orešnikom, ne bi ga mogla napraviti bez evropskih mašina
Dva vrhunska ruska instituta za inženjering oružja, koje je ukrajinska obavještajna služba imenovala razvojnim programerima projektila Orešnik, oba su tražila radnike koji su upoznati sa sistemima za obradu metala koje su izradile njemačke i japanske kompanije.
Oglasi za Moskovski institut za toplinsku tehnologiju i Sozvezdie, koje je pratio Financial Times, ilustriraju kako ratni stroj Kremlja ostaje kritično ovisan o stranoj tehnologiji obuhvaćenoj zapadnim sankcijama.
Oslanjanje je posebno izraženo u području kompjuterskog numeričkog upravljanja (CNC), tehnologije vitalne za proizvodnju Orešnika koja omogućuje fabrika brzo oblikovanje materijala uz visoku preciznost korištenjem kompjutera za kontrolu alata.
Putin je predložio korištenje projektila koji se lansira sa zemlje, za koji su analitičari rekli da se temelji na RS-26 Rubež, balističkom projektilu s nuklearnim kapacitetom koji je testiran, ali nije raspoređen, kao odgovor na to što su ukrajinski saveznici dopustili upotrebu naprednog zapadnog oružja protiv ciljeva unutar Rusije.
"Imamo zalihu takvih proizvoda, zalihu takvih sistema spremnih za upotrebu", upozorio je Putin nakon napada na fabriku u Dnjepru, koja je nekada bila tajni objekt Sovjetskog Saveza za izgradnju raketa.
MITT, jedna od kompanija za koju je ukrajinska obavještajna služba rekla da je uključena u Orešnik, vodeća je institucija za razvoj ruskih balističkih projektila na kruto gorivo. U oglasima objavljenim 2024. godine,kompanija napominje "pridržavamo se sistema Fanuc, Siemens, Haidenhein".
Fanuc je japanska kompanija, dok su druge dvije njemačke. Sve tri kompanije proizvode upravljačke sisteme za visokoprecizne CNC mašine.
Iste tri zapadne kompanije imenovane su u oglasima koje je objavio Sozvezdie, koji je naveo jednu od svojih specijalnosti kao "automatizirani sistemi upravljanja i komunikacijski sistemi" za vojnu upotrebu. Njihova objava zahtijeva "poznavanje CNC sistema- Fanuc, Siemens, Haidenhain".
Video koji je ranije ove godine objavio Titan Barrikady, treća obrambena kompanija uključena u proizvodnju Orešnika, također prikazuje radnika kako stoji ispred kontrolnog uređaja koji nosi marku Fanuc.
Rusija se dugo oslanjala na alatne mašine strane proizvodnje, unatoč naporima da se naprave domaće alternative. Dok Kremlj nabavlja velike količine visokopreciznih strojeva za obradu metala iz Kine, kontrole za njihovo upravljanje i dalje dolaze sa Zapada.
- godine na velikom ruskom sajmu osam kineskih kompanija predstavilo je 12 modela CNC uređaja. Prema analizi Vijeća za ekonomsku sigurnost Ukrajine, 11 modela bilo je opremljeno kontrolerima japanskih ili njemačkih kompanija.
"Razvoj Orešnika pokazuje koliko se ruski vojno-industrijski kompleks još uvijek oslanja na vrhunsku zapadnu opremu. Zapadne vlade trebale bi se zalagati za zaustavljanje protoka te robe, što smo vidjeli prošlog mjeseca u Dnjipru, što izravno pridonosi ruskom napadu na ukrajinski život", kazao jeDenys Hutyk, izvršni direktor ESCU-a.
Oglasi za posao čak pokazuju da Stan, kompanija koja predvodi ruske pokušaje izgradnje domaće CNC proizvodne industrije, koristi Heidenhain opremu.
Zaustavljanje protoka CNC kontrolera i mašina u Rusiju bio je prioritet kijevskih saveznika. CNC uređaji i komponente nalaze se na takozvanom “popisu zajedničke robe visokog prioriteta” stavki koje Moskvi posebno žele uskratiti.
Nick Pinkston, izvršni direktor Volitiona, kompanije za industrijske dijelove i stručnjak za automatizirane alate, rekao je: "Ako biste mogli ograničiti pristup tim zapadnim CNC upravljačkim jedinicama, možda biste mogli usporiti rusku proizvodnju".