Nekretnine i malverzacije
17

Jeste li čuli za pojavu "prljanja ZK izvadaka"? Rupe u zakonu koje otežavaju investicije

Piše: A. Ku.
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
U prethodnom periodu se redakciji portala Klix.ba javilo nekoliko domaćih i stranih investitora koji su ukazali na veoma problematičnu praksu pred Općinskim sudom u Sarajevu. Riječ je o tzv. prljanju zemljišnoknjižnih (ZK) izvadaka.
Osobe koje su nam se javile ističu da se u ovim slučajevima radi o obliku reketa i ucjene investitora.

Akcija "Pravda" u kojoj su uhapšeni Alija Delimustafić i drugi još nije dobila epilog, a sve je izvjesnije da se slična praksa ponavlja.

I u ovom slučaju je riječ o nekretninama, knjiženjima, kupovini, ucjenama...

Profesionalne žalbe

Naime, sve je češća praksa kojoj pribjegavaju profesionalni podnositelji neosnovanih zahtjeva za zabilježbu sporova.

Redakcija portala Klix.ba se u ove navode uvjerila uvidom u dostavljenu dokumentaciju, a neki od podnositelja žalbi su i advokati.

O čemu je zapravo riječ u ovim pokretanjima sporova?

Podnositelji zahtjeva su svjesni da nemaju pravo na dio vlasništva određene nekretnine, međutim spor zakonski mora biti pokrenut te otežava investitoru, jer u ZK izvadak se upisuje da postoji spor.

Dakle, čitav proces podrazumijeva podnošenje tužbi koje prividno imaju neke veze s nekretninom na koju se pokušava upisati zabilježba spora. U određenim slučajevima takve službe nemaju nikakve veze s nekretninom na koju se traži upis zabilježbe spora.

Pojednostavljeno - ko bi kupio stan u nekom kompleksu ukoliko pritom zna da postoji "tamo neko" ko potražuje vlasništvo i u procesu je dokazivanja? Kupac, naravno, ne zna da je riječ o malverzacijama.

Zbog toga se neki investitori odluče povući, dok neki podlegnu pritisku i u zamjenu za brisanje ili povlačenje ovih zahtjeva podnositelju da određenu sumu novca.

Podnositelji zahtjeva na taj način reketiraju investitore. U jednom od slučajeva se tražilo i više od stotinu hiljada KM od stranog investitora kako bi se okončao navodni spor.

U posjedu smo i zahtjeva gdje taksa na zahtjev na upis zabilježbe spora uopće nije plaćena, dok je u jednom slučaju podnesena tužba da bi uskoro bila povučena.

Milionska šteta

U slučaju jedne od žrtava ovakve ucjene, stranog investitora sa sjedištem u Sarajevu, odmah po brisanju jednog zahtjeva za upis zabilježbe je uslijedio novi zahtjev.

Posljedica ovakve pojave je da banke ne žele kreditirati takve projekte u smislu da ne izdaju kredite eventualnim kupcima nekretnina. U isto vrijeme kupci ne žele kupiti nekretninu koja nema "čist" ZK izvadak. Šteta koja nastaje se mjeri u milionima, što kroz izostanak prodaje, što kroz gubitak reputacije i kredibiliteta investitora.

Kontaktirali smo i nekoliko sarajevskih advokata koji su pristali govoriti za Klix.ba pod uslovom anonimnosti.

Kazali su nam da se u posljednje vrijeme učestalo dešava da se u ZK izvadak maliciozno upisuju tereti sa nečasnim i nezakonitim namjerama.

"Obično su to neki vid ucjena ili osvete vlasniku nekretnine. Postupak teče na način da se pokrene fiktivan parnični postupak pred sudom, koji nažalost traje minimalno 3-4 godine, te na temelju tužbe iz tog parničnog postupka podnosi se ZK Uredu prijedlog za zabilježbu spora. ZK Ured uglavnom takve prijedloge odbije kao neosnovane, ali ZK Ured je dužan u ZK izvadku upisati svaku promjenu, pa tako u ZK izvadak nekretnine upiše "zabilježba odbijenog prijedloga"", objašnjava nam jedan od advokata.

Loša iskustva

Drugi advokat nam kaže da su građani i ranije imali loših iskustava pa upis i odbijenog prijedloga za zabilježbu spora odbija ljude od kupovine takve nekretnine, a zbog toga vlasnik trpi jer ne može prodati svoju nekretninu.

"Krivični postupak poznat pod imenom 'Pravda' je prvi i koliko znam za sada jedini postupak koji je procesuirao ovakve lažne i nezakonite zabilježbe u ZK izvadcima, ali s obzirom da mi je poznato da je intenzitet takvih postupanja u posljednje vrijeme čak i veći od predmeta "Pravda" , to je za očekivati da će ubrzo i ostali vinovnici koji se služe ovim nezakonitim radnjama biti procesuirani. Znam da ima dosta krivičnih prijava u tom pravcu i da se to provjerava", govori nam.

Jedan od advokata nam kaže da je imao iskustvo gdje su mu se stranke obraćale zbog faktičke blokade prodaje zbog ovakvog načina rada i sve smo prijavili tužilaštvu, radi se čak i o stranim investitorima koji su pokušani biti reketirani na ovakav način.

"Smatram da će tužilaštvo odraditi svoj posao, procesuirati svaki vid ovakvih zloupotreba jer je to nužno da ne bude opstrukcija u poslovanju i domaćih i stranih investitora", zaključuje jedan od advokata u razgovoru za Klix.ba.