Izuzetak iz pravila
3

Kako je pandemija utjecala na cijene usluga osiguravajućih društava

B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Tokom pandemije koronavirusa rasle su cijene životnih potrepština. Ali, to se nije desilo sa cijenama polica osiguranja u Federaciji Bosne i Hercegovine. Izuzetak je putničko zdravstveno osiguranje za one koji žele pokriće troškova liječenja od koronavirusa.

Generalni sekretar Udruženja društava za osiguranje u FBiH Ermin Čengić je u izjavi za Klix.ba ukazao na to da se cijene usluga osiguranja, a koje se najčešće koriste, nisu znatnije mijenjale. Kako je naveo, to se prije svega odnosi na osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila ili automobilsku odgovornost te na kasko osiguranje automobila.

Primjećuje da su cijene i niže u odnosu na vrijeme kada je počela pandemija u Bosni i Hercegovini.

"Ako pogledamo prosječne vrijednosti premije polica navedenih vrsta osiguranja u martu 2020. godine, dakle u mjesecu proglašenja prirodne nesreće zbog pandemije koronavirusa, i onih u martu ove godine, vidimo da je prosječna cijena čak i nešto niža", istakao je Čengić.

Kao potvrdu prethodno navedenog izdvojio je to da je osiguranje vlasnika vozila od odgovornosti za štetu pričinjenu trećim osobama prošle godine u prosjeku koštalo 325 KM, a ove godine je 322 KM. Kasko osiguranje je u martu prošle godine u prosjeku koštalo 774 KM, a u martu ove godine je iznosilo 759 KM.

Osvrnuo se na moguće razloge sniženja cijena spomenutih vrsta osiguranja.

"Razlika u cijeni kod osiguranja automobilske odgovornosti može se objasniti i strukturom osiguranih vozila, činjenicom osiguravanja više vozila s manjim iznosom pripadajuće premije (osobna/putnička vozila), a manje vozila s pripadajućom višom premijom (autobusi i kamioni). Razlika u cijeni kasko osiguranja može biti iz istih razloga kao kod osiguranja automobilske odgovornosti, ali i zbog uvođenja novih, jeftinijih vrsta osiguranja u ponudu", potcrtao je.

Čengić je podsjetio da Agencija za nadzor osiguranja FBiH utvrđuje zajedničku tarifu premija i propisuje uslove za osiguranje od autoodgovornosti, a za premije ove vrste osiguranja je naglasio da čine više od polovine premija svih vrsta osiguranja u Bosni i Hercegovini. S obzirom na prethodno istaknuto, to znači, kako je naveo, da su cijene za osiguranje automobilske odgovornosti propisane.

"Premija, odnosno novčani iznos koji ugovarač osiguranja plaća osiguravajućem društvu za ovu vrstu osiguranja se utvrđuje na osnovu različitih parametara kao što su vrsta vozila, namjena, tehničke karakteristike (snaga motora, nosivost, radna zapremina motora, broj registrovanih mjesta u vozilu i dr.), period osiguranja, visina pokrića, obim pokrića, broj prijavljenih šteta, trajanje i drugo", napomenuo je.

Cijene dobrovoljnog osiguranja

Ukazao je na to da cijene dobrovoljnog osiguranja zavise i od samog osiguravajućeg društva, ali i vrste usluge koja se potražuje.

"Dobrovoljne vrste osiguranja imaju svoje uslove i cijene, u zavisnosti od poslovne politike društava za osiguranje, koja ih prodaju. One su usklađene s potrebama osiguranika, ali i zahtjevima koji se odnose na tzv. tehničku premiju koja osiguravatelju služi za podmirenje obaveza iz ugovora o osiguranju. To konkretno znači za isplatu šteta i ugovorenih suma osiguranja, kao i za izmirenje obaveza prema reosiguravatelju, za sve reosigurane rizike", obrazložio je Čengić.

Prema njegovim riječima, pandemija jeste utjecala na poslovanje osiguravajućih društva, ali ne na način da je utjecala na cijenu osiguranja.

Više cijene putničkog zdravstvenog osiguranja za one koji žele pokriće troškova liječenja od koronavirusa

Potvrdio je ono što je rekao predsjednik Udruženja turističkih agencija u Bosni i Hercegovini Zoran Bibanović, a to je da je viša cijena putničkog zdravstvenog osiguranja za one koji žele pokriće za koronavirus.

"Novost je da osiguravajuće kuće nude dodatno dobrovoljno osiguranje uz uobičajenu, standardnu polisu od zaraze koronavirusom do iznosa od 10.000 KM troškova medicinskih usluga. To u konačnici iznosi povećanje od 50 posto cijene putničkog zdravstvenog osiguranja. Ako je npr. cijena uobičajenog putničkog zdravstvenog osiguranja 10 KM, dodatno osiguranje od zaraze koronavirusom je pet KM, što u konačnici iznosi 15 KM", istakao je Bibanović.

Naglasio je da je prosječna cijena putničkog zdravstvenog osiguranja u većini evropskih država skoro jedan euro, a u Bosni i Hercegovini 1,5 KM.

Izdvojio je to da su osiguravajuće kuće po proglašenju pandemije, kako je naveo, zbog opće nesigurnosti obustavile osiguranje agencijama od otkazivanja putovanja, tzv. jamčevine za povrat putnika s odredišta, destinacije.

Generalni sekretar Udruženja društava za osiguranje u FBiH Ermin Čengić je obrazložio šta znači osiguranje ako se osoba zarazi koronavirusom tokom putovanja.

"Obuhvata i organizaciju neophodne zdravstvene pomoći, ako bi se klinička slika razvila u toku trajanja putovanja, pokriće troškova dijagnostike, pregleda ljekara, testiranje zbog manifestacije simptoma zaraze i nabavku lijekova za bolničko i vanbolničko liječenje u zemlji boravka do određenog iznosa. Konkretno, ako govorimo o cijenama, to znači da ako neko kao pojedinac putuje nekoliko dana izvan Bosne i Hercegovine i želi kupiti putničko osiguranje, ono ga može koštati 4,5 KM ili šest KM, ovisno od toga da li je uključeno pokriće za koronavirus ili ne", naveo je.

Bibanović je sugerisao građanima koji putuju preko turističkih agencija da se zdravstveno osiguraju te da se, ako im cijena nije prihvatljiva, onda osiguraju u osiguravajućoj kući.