Kakva sudbina čeka sirijske izbjeglice u Njemačkoj, neophodni su za njemačku privredu
Mnogi od tih istih Sirijaca izgradili su život u Njemačkoj i ne namjeravaju se vratiti. Poslodavci, sindikati i poslovna udruženja sada govore kako bi naglasili koliko su potrebni njemačkoj ekonomiji koja se suočava s velikim nedostatkom radne snage.
"Reći ljudima koji su zaposleni da se trebaju vratiti u Siriju apsolutno mi je neshvatljivo. Preuzeli smo zadatak obučiti ih i pretvoriti u kvalificirane radnike" rekao je Ulrich Temps, direktor kompanije za farbanje i lakiranje o 12 Sirijaca koje je zaposlio unutar svoje nacionalne radne snage od 530.
Jedan od njih je Mohammed Redatotonji, koji je u Njemačku došao u novembru 2015. godine kao sirijski izbjeglica. Sada živi u sjevernom gradu Hannoveru sa suprugom, koja mu se kasnije pridružila putem programa spajanja obitelji, i njihovo troje djece.
"Integriran sam ovdje u Njemačkoj i ovdje sam završio svoju obuku. Ovdje vidim svoju budućnost", rekao je Redatotonji, koji je tek završio srednju školu kad je napustio Siriju.
Odluka bivše kancelarke Angele Merkel iz 2015. da primi više od milion tražitelja azila uglavnom iz Sirije odmah je bila kontroverzna u Njemačkoj i neki su je okrivili da je doprinijela usponu krajnje desne stranke AfD.
Od tada je Njemačka također prihvatila više od 1,2 miliona izbjeglica iz Ukrajine, dok se očekuje da će se njena ekonomija smanjiti 2024. drugu godinu zaredom, budući da je najgore među zemljama G7.
Migracija je sada druga najhitnija briga Nijemaca uoči saveznih izbora u februaru 2025., iza ekonomije.
U želji da umanje privlačnost krajnje desnice, neki glavni njemački političari čak su predložili plaćanje letova Sirijcima kući. U međuvremenu su zahtjevi Sirijaca za azil na čekanju.