
Ipak, jučer je na 90 dana, svima osim za Kinu, prolongirao primjenu tih carina koje će u Sjedinjenim Američkim Državama platiti krajnji potrošači. On i njegovi saradnici uvjeravaju da će posljedica uvođenja carina biti otvaranje brojnih radnih mjesta u proizvodnji u SAD-u, zapošljavajući milione Amerikanaca.
No, Dan Ives, globalni šef tehnološkog istraživanja u kompaniji za finansijske usluge Wedbush Securities, izjavio je za CNN da je ta ideja izmišljena priča.
Prema njegovim riječima, iPhone bi mogao koštati tri puta više od trenutnih 1.000 dolara ako bi se proizvodio u SAD-u. Kao razlog za to je istakao to što bi trebalo replicirati složen proizvodni sistem koji trenutno postoji u Aziji.
"Gradili bi lanac snabdijevanja u tvornicama u Zapadnoj Virginiji i New Jerseyju. To bi bio iPhone od 3.500 dolara", ukazao je Ives, misleći na visokotehnološke proizvodne pogone u kojima se obično proizvode kompjuterski čipovi za elektronske uređaje.
Njegova je procjena da bi Appleu, koji proizvodi iPhone, trebalo 30 milijardi dolara da premjesti samo 10 posto svog lanca snabdijevanja.
Proizvodnja i montaža dijelova pametnih mobitela je prije nekoliko decenija premještena u Aziju, s obzirom na to da su se američke kompanije uglavnom fokusirale na razvoj i dizajn proizvoda, čime generišu mnogo više profitne marže. Apple je time postao jedna od najvrednijih kompanija na svijetu i globalni lider u proizvodnji pametnih mobitela.
Vrijednost dionica ove kompanije je od Trumpove inauguracije za predsjednika u januaru smanjena za 25 posto, i to zbog zabrinutosti oko utjecaja carina na proizvodnju, koja u velikoj mjeri ovisi o Kini i Tajvanu. Naime, 90 posto iPhonea se sklapa u Kini.
"Zato govorim da pogledate šta se dogodilo s dionicama jer nijedna kompanija nije više pogođena carinskim sukobom od (kalifornijskog grada u Silicijskoj dolini) Cupertina i Applea. To je ekonomski Armagedon, posebno za tehnološku industriju", napomenuo je Ives.
Čipovi koji pokreću iPhone se uglavnom proizvode u Tajvanu dok su njegovi ekrani uglavnom proizvode u Južnoj Koreji. Neki drugi dijelovi se proizvode u Kini, a finalna montaža je također u Kini.
Iz Applea su u februaru najavili da će u naredne četiri godine investirati 500 milijardi dolara u SAD-u, i to u sklopu nastojanja da proizvodnju prošire izvan Kine i izbjegnu Trumpove carine.
Tehnološki analitičari su saglasni da je izgledan rast cijena iPhonea, čak i ako se nastavi proizvoditi tamo gdje se proizvodi. Iz njujorške investicijske banke Rosenblatt Securities su ocijenili da bi ovaj mobitel mogao biti skuplji za 43 posto ako Apple plaćanje carina u potpunosti prebaci na krajnje potrošače.
Nadalje, Neil Shah, potpredsjednik istraživanja u kompaniji Counterpoint Research, procijenio je da bi ovaj uređaj mogao biti skuplji za više od 30 posto te da će iznos poskupljenja ovisiti o mjestu njegove proizvodnje.
Apple je ranije pokušavao diverzificirati svoje proizvodne baze od Kine do Indije, tj. pokušavao je da ima proizvodnju u više država kako bi snizio cijenu svog mobitela. Pa je tako dio proizvodnje započeo u Indiji i Brazilu. Međutim, Shah smatra da tvornice u ovim državama ne bi mogle nadomjestiti nestašicu koja bi nastala prestankom proizvodnje u Kini, piše CNN.