Pojačan pritisak
4

Kompanija Allianz pod istragom u Njemačkoj zbog investicionih fondova

M. P.
Istraga je trenutno u fazi utvrđivanja činjenica/Foto: Shutterstock
Istraga je trenutno u fazi utvrđivanja činjenica/Foto: Shutterstock
Njemački regulatori pokrenuli su istragu protiv najveće finansijske kompanije u zemlji Allianza (ALVG.DE) nakon što su prošle godine nestali neki od američkih investicionih fondova, rekli su za Reuters ljudi koji su direktno upoznati o tome.

Ovaj potez pojačava pritisak na osiguravača koji se već suočava s mnoštvom tužbi ulagača zbog svojih strukturiranih alfa fondova i srodnih istraga Ministarstva pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država (DOJ) i Komisije za vrijednosne papire i razmjenu (SEC).

Njemački osiguravač jedan je od najvećih svjetskih menadžera novca sa 2,4 biliona eura (2,9 triliona dolara) imovine kojom upravlja preko obvezničkog giganta Pimco i Allianz Global Investors, koji su upravljali sredstvima u središtu istraga.

Istraga njemačkog finansijskog regulatora BaFina vodi se kroz više odjela ove institucije, izjavilo je nekoliko izvora, govoreći pod uslovom anonimnosti dok je istraga u toku.

Zvaničnici BaFina, kažu izvori, ispituju u kojoj su mjeri rukovodioci Allianza izvan odjela za fondove znali ili su bili uključeni u događaje koji su doveli do gubitka milijardi dolara.

Glasnogovornik Allianza odbio je komentarisati istragu o BaFinu.

Izvori kažu da je njemačka istraga trenutno u fazi utvrđivanja činjenica i da uključuje više ljudi, ali da je ubrzala od kada je Allianz najavio istragu DOJ-a 1. augusta, piše Reuters.

Osiguravač je prošlog mjeseca rekao da je ponovo procijenio rizike vezane za sredstva nakon što mu se obratilo Ministarstvo pravde i zaključio da bi to pitanje moglo materijalno pogoditi njegove buduće finansijske rezultate.

Različite istrage i tužbe vrte se oko strukturiranih alfa fondova Allianz Global Investora, koji su se bavili američkim penzijskim fondovima za radnike poput učitelja i namještenika. Sredstva su plasirana i evropskim investitorima.

Nakon što je pandemija koronavirusa dovela tržišta do zastoja, sredstva su pala, u nekim slučajevima za 80 posto ili više. Gubici od loših opklada na opcije bili su toliko ekstremni da je Allianz u martu 2020. zatvorio dva fonda vrijedna 2,3 milijarde dolara. Gubici kod drugih naveli su neke investitore da povuku ono što im je ostalo od novca.

Ulagači su sada pokrenuli 25 tužbi tražeći odštetu od 6 milijardi dolara, rekavši da je Allianz odstupio od svoje strategije pružanja negativne zaštite za tržišne slomove. Allianzovi advokati rekli su da su investitori sofisticirani i svjesni rizika.