Naime, prilikom pretresa pronađeno je i oduzeto 67 uređaja povezanih na električne i internet uređaje za koje se sumnja da se koriste za proizvodnju kriptovaluta. O preduzetim radnjama i oduzetoj opremi obaviješten je tužilac koji je predložio carinskim organima da preduzmu daljnje istražne radnje u vezi s predmetom i oduzetom opremom.
Policija je tokom jučerašnjeg dana zaplijenila još tri uređaja za proizvodnju kriptovaluta u Podujevu, gradiću na sjeveroistoku Kosova.
Akcija je provedena nakon što je Vlada Kosova zabranila proizvodnju kriptovaluta na teritoriji cijelog Kosova, a odluka je donesena prema preporuci Tehničkog komiteta za hitne mjere, koji se bavi pitanjem snabdijevanja strujom na Kosovu tokom energetske krize.
Odluka je donesena usred globalne energetske krize, a kosovska Vlada na ovaj način odlučila je da smanji potrošnju električne energije te su se nadležne institucije dodatno angažovale kako bi se zaustavila proizvodnja kriptovaluta na lokacijama za koje se sumnja da se na njima vrši velika potrošnja električne energije.
Zbog niskih cijena struje prethodnih godina mnogi mladi na Kosovu počeli su da rudare kriptovalute, za šta su potrebne ogromne količine električne energije. Međutim, zbog prekida u radu termoelektrana i visokih uvoznih cijena struje, vlasti su prošlog mjeseca morale da uvedu restrikcije.
Termoelektrane Kosova A i Kosova B u Obiliću trenutno proizvode oko 500 megavata električne energije na sat, a Kosovo ima potrebe za više od 1.100 megavata na sat.
Kako bi se osiguralo stabilno snabdijevanje strujom, Kosovo uvozi električnu energiju, ali je cijena sada znatno veća zbog energetske krize u svijetu.
Jedan od razloga što se ne proizvode dovoljne količine električne energije je višedecenijska, zastarjela elektrana. Iz Kosovske energetske korporacije navode da ponekad čitavi blokovi ispadaju iz sistema.
Još uvek nema zvaničnih podataka koliko je na Kosovu uređaja za proizvodnju kriptovaluta i koliko ti uređaji troše električne energije.