Najviše stranih radnika u BiH dolazi iz Turske, a smanjuje se interes naših građana za rad u Njemačkoj
Ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH u ovoj godini iznosi 7.229, od čega se na Federaciju BiH (FBiH) odnosi 4.490 radnih dozvola, Republiku Srpsku (RS) 2.000, a Brčko distrikt (BD) 739, rečeno je iz Agencije za rad u zapošljavanje BiH.
Godišnja kvota za produženje već izdatih radnih dozvola iznosi 2.820 - u FBiH 2.090 radnih dozvola, RS 500, a u Brčko distriktu, dok je za novo zapošljavanje stranaca u BiH u 2025. godini predviđeno 4.409 radnih dozvola, što je više za 19 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Od ukupnog broja godišnje kvote radnih dozvola za novo zapošljavanje stranaca na FBiH odnosi se 2.400 radnih dozvola, što je više za pet posto, RS 1.500, gdje je zabilježeno povećanje od 43 posto, a na Brčko distrikt 509 radnih dozvola, što je više za 96 posto.
Iz Agencije navode da je nacrt prijedloga kvota za radne dozvole u 2025. godini tek izrađen, na osnovu dostavljenih prijedloga zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, FBiH i Brčko distrikta.
Nacrt prijedloga je, kako pojašnjavaju, sada upućen Ministarstvu civilnih poslova u Vijeću ministara, a oni ga dalje šalju na Vijeće.
"Ovi brojevi se mogu mijenjati, s obzirom na to da prijedlog kvota još nije razmatran u Vijeću ministara", dodaju iz Agencije za rad i zapošljavanje.
U 2024. najviše stranih radnika iz Turske
Ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH u prošloj godini iznosila je 6.073, od čega se na FBiH odnosi 4.295 radnih dozvola, RS 1.400, a Brčko distrikt 378.
"Na nivou BiH ovaj broj predstavlja planirano povećanje od 2.078 dozvola u odnosu na prethodnu godinu. Planirano povećanje odnosi se na FBiH i Brčko distrikt, dok je za RS kvota ostala nepromijenjena", navode iz Agencije.
Ukupno je u prvoj polovini 2024. godine izdato 3.285 radnih dozvola na nivou BiH, a najviše ih je izdato za građevinarstvo – 1.071, zatim 475 za ostale uslužne djelatnosti, prerađivačku industriju 354, trgovinu 351, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 245, a za umjetnost, zabavu i rekreciju 204.
Najviše stranih radnika u prošloj godini bilo je iz Turske, njih 605, zatim 509 iz Nepala, 346 iz Indije, 343 iz Srbije, 272 iz Bangladeša, te 153 iz Kine.
Posredovanje u zapošljavanju kadra koji je višak na domaćem tržištu
Što se tiče posredovanja u zapošljavanju, Agencija i dalje posreduje u zapošljavanju građana BiH u Sloveniju i to sva zanimanja, a u Njemačku osoba sa završenom srednjom medicinskom školom.
"Agencija i dalje posreduje u zapošljavanju onih kadrova koji predstavljaju višak na domaćem tržištu rada, te nam je cilj da građani prilikom odlaska na rad u inostranstvo budu zaštićeni, a posredovanje legalno i uređeno", ističu iz ove institucije.
Broj posredovanja u Sloveniji u 10 mjeseci 2024. godine otprilike je na nivou kao i prethodne godine, oko 5.500 potpisanih ugovora, dok je broj izdatih radnih dozvola u Sloveniji 11.365 i to odgovara stanju iz 2023.
"Veći broj izdatih radnih dozvola od broja potpisanih ugovora znači da imamo više produženih dozvola, što opet znači da se radi o našim ljudima koji su već duže u Sloveniji. U Sloveniji se i dalje najviše zapošljavaju vozači te radnici u građevinskom sektor - varioci, zidari, građevinski radnici, armirači...", dodaju iz Agencije.
U Njemačkoj je trend smanjenja broja posredovanja, tako da je Agencija zaključno sa novembrom posredovala u zapošljavanju 218 osoba.
"Razlog za manji broj posredovanja u Njemačku je manji interes građana zbog inflacije, a posebno inflacije cijena smještaja", rečeno je iz Agencija za rad i zapošljavanje.