Njemačka privreda je zamalo izbjegla recesiju, ali je stanje u Volkswagenu pokazatelj dubine krize
Bruto domaći proizvod porastao je 0,2 posto u razdoblju od jula do septembra potaknut povećanjem državne potrošnje i potrošnje kućanstava, nakon smanjenja od 0,3 posto u prethodna tri mjeseca, prema njemačkom Saveznom uredu za statistiku (Destatis). Destatis je smanjio podatke o BDP-u za drugi kvartal s prethodnih -0,1 posto.
Njemačka ekonomija je prošle godine zabilježila pad prvi put od početka pandemije Covid-19. Izgledi nisu mnogo bolji: Međunarodni monetarni fond vidi nulti privredni rast ove godine, što označava najslabiji učinak među velikim ekonomijama.
Oštar pad dobiti u Volkswagenu samo je pojačao loše vijesti o ekonomskom rastu. Problemi s kojima se suočava njemačka ekonomija obuhvaćeni su krizom u najvećem proizvođaču u zemlji, koji bi mogao zatvoriti tvornice u svojoj zemlji po prvi put u svojoj 87-godišnjoj historiji i ukinuti hiljade radnih mjesta.
Volkswagen je u srijedu saopćio da je operativna dobit za devet mjeseci do kraja septembra pala 21 posto u odnosu na prethodnu godinu na 12,9 milijardi eura, povrijeđena lošim rezultatima svoje vodeće marke i troškovima restrukturiranja. Prodaja vozila pala je četiri posto zbog posebno slabe potražnje u Kini.
Rezultati "pokazuju hitnu potrebu za akcijom u nestabilnom okruženju koje karakterizira intenzivna konkurencija", rekao je glavni finansijski direktor Arno Antlitz u razgovoru s analitičarima i novinarima, upozoravajući na "bolne" odluke.
"Nismo zaboravili kako izraditi sjajne automobile", nastavio je Antlitz, ali je naglasio da su troškovi u njemačkim operacijama proizvođača automobila "daleko od konkurentnih."
"Stvari se ne mogu nastaviti ovakve kakve su sada. Kompanija će nastaviti razgovore sa sindikatima i predstavnicima zaposlenika u srijedu i razgovarati o mogućim zatvaranjima fabrika u Njemačkoj", rekao je Antlitz.
Slaba zarada Volkswagena ukazuje na pogoršanje uvjeta u privatnom sektoru u Njemačkoj. Prema istraživanju koje su prošle sedmice objavili S&P Global i Hamburška komercijalna banka, proizvodne i uslužne kompanije zabilježile su ovog mjeseca najveći pad zaposlenosti u gotovo četiri i pol godine.
Poslovno i potrošačko povjerenje na niskoj su razini.
"Trenutno je najveća briga veliki pesimizam u Njemačkoj. Ova mentalna depresija, ovaj nevjerojatni pesimizam možda je kratkoročno najjača prepreka", rekao je Marcel Fratzcher, predsjednik Njemačkog instituta za ekonomska istraživanja u Berlinu.