Održan bečki samit o klimatskoj neutralnosti gradova: Kako imati privredni rast i zaštititi okoliš
Na skupu su se tematizirale inovacije potrebne za klimatski učinkovit urbanizam. U nekoliko krugova diskusija razgovaralo se o klimatskim projektima i potencijalima.
Član gradske vlade Beča za zaštitu klime Jurgen Czernohorszky istakao je ambiciju austrijske prijestolnice da do 2040. postane klimatski neutralna te pritom naglasio važnost saradnje gradova.
Osim stručnjaka iz energetskog preduzeća Wien Energie, gradskog komunalnog preduzeća Wiener Stadtwerke i Bečke poslovne agencije, govorili su i međunarodni stručnjaci, uključujući i Evropski institut za inovacije i tehnologiju (EIT). Cilj je jasan: prekogranična saradnja različitih privrednih i tehnoloških sektora kao i gradova.
Diskusija je započela pitanjem u kojoj mjeri je moguće ostvariti privredni rast i ponuditi rješenja u okviru klimatske krize. Beč od 2019. slijedi strategiju "Beč 2030 - ekonomija i inovacije" zasnovanu na pametnim rješenjima za urbana područja koja grad razvija u saradnji sa kompanijama i univerzitetima.
Fokus ovogodišnjeg samita je stavljen na cirkularnu ekonomiju. Jedan od mnogih ključnih projekata strategije "Beč 2030" je WienNeu+, program intenzivne sanacije zgrada i javnih prostora kako bi postali klimatski prihvatljivi.
Projekat je pokrenut 2021. renoviranjem stambenih blokova u okrugu Favoriten, a od ove godine je proširen na područje sjeverozapadne željezničke stanice Nordwestbahnhof. Obuhvata i organizovanje radionica, izradu studija o sanaciji i recikliranju, kao i razne događaje na temu propravke bicikala.
Građanima se nudi i mogućnost prijave na budžet za podršku razvoja inovacija u iznosu od 100 do 30.000 eura, saopćili su organizatori ViennaUPa.