Politika od rudarstva pravi sezonsko zanimanje, zbog loših poteza prijeti nestašica Krekinog uglja
Federalna vlada donijela je odluku o zapošljavanju 141 radnika u rudnike uglja Kreka i Breza, po preporuci Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH, a na zahtjev koncerna Elektroprivrede BiH.
Radnici će biti zaposleni po oglasu za prijem na određeno vrijeme, u trajanju od šest mjeseci, a kako je navedeno u pojašnjenju, razlog ovakvog poteza se ogleda u smanjenju broja rudara, što je opteretilo rudarske radove.
Breza će dobiti 30 novih radnika, za rukovanje rudarskom mehanizacijom i postrojenjima, kao i na kompletnoj liniji utovarno-transportnog kompleksa, kako se ne bi ugrozio proces proizvodnje. S druge strane, njih 111 će stići u Kreku, zbog opterećenja rudarskih radova na dobivanju, transportu i klasiranju uglja.
Za rad je potrebno višegodišnje iskustvo
U sindikalnoj organizaciji najvećeg rudnika u sastavu koncerna Elektroprivrede BiH, pozdravljaju odluku o prijemu novih radnika, ali ne na način kako je to omogućila Vlada Federacije BiH svojom posljednjom odlukom.
"Ovo je prijem sezonskih radnika, a mi nismo poljoprivredno dobro koje će zaposliti one koji trebaju brati voće. Ovakav način prijema za nas je apsolutno neprihvatljiv, u situaciji kada od 1.850 radnika imamo njih više od 550 sa preko 35 godina staža i oni će u roku od godine do tri napustiti rudnik. Sve su to majstori elektro-mašinske struke i rukovaoci mehanizacije", kaže za Klix.ba predsjednik Sindikalne organizacije Rudnika uglja Kreka Zuhdija Tokić.
Za rudarstvo kaže da je izuzetno teška oblast, u kojoj rade ljudi koji trebaju godinama stjecati iskustvo, kako bi im povjerili veoma skupu mehanizaciju te osigurali nesmetanost proizvodnog procesa.
"Ne možete vi primiti radnika na šest mjeseci u ovako kompleksnu oblast. Budućim radnicima treba ponuditi vrijeme u kojem ćemo ih obučiti jer je obuka veoma teška. Kada je riječ o elektro-mašinskoj struci, ali i rudarima, dobrom majstoru potrebne su godine obuke sa radnicima koji su već u tom zanimanju postigli svoj vrhunac. On se mora uvesti u sve probleme koji prate rad mehanizacije, a da ne govorimo o rukovaocima buldozera, bagerske jedinice ili rovokopača koji predstavljaju izuzetno skupe mašine. Posljedično nestručnom rukovanju nastaju i izuzetno veliki kvarovi", naglašava Tokić.
Katastrofalno stanje
Inače, Rudnik uglja Kreka trenutno se nalazi u izuzetno teškoj situaciji koja se direktno odražava na plasman uglja. Iz sindikata upozoravaju da će predstojeća zima biti izuzeteno teška, zbog moguće nestašice uglja, kako za Termoelektranu Tuzla, ali i za domaćinstva koja se snabdijevaju komercijalnom vrstom tog energenta.
"Mi smo iznenađeni time da se ništa ne radi na poboljšanju uslova rada na otkrivci, kada svi znamo da će ugalj biti itekako tražena roba u zimskom periodu. Odgovorno tvrdim da rudnik Kreka nespremno dočekuje predstojeću zimu. Nećemo imati dovoljno uglja za potrebe Termoelektrane Tuzla, ali ni za stanovništvo kojem smo već onemogućili kupovinu", naglašava Tokić.
U augustu ove godine, Krekini rudnici imali su prosječnu dnevnu proizvodnju od 3.251 tonu uglja, što iz sindikata smatraju katastrofalnim podatkom za energetski sistem naše zemlje, ističući da je mjesečni plan trebao iznositi 157.770 tona, dok je proizvedeno 100.791,3 tone uglja.