Kako se desila aneurizma?
30

Poznate okolnosti iznenadne smrti šefa Strabaga: Bio je u banjskoj klinici u kojoj je postio

Piše: B. R.
Klemens Haselsteiner, bivši izvršni direktor Strabaga (Foto: Strabag)
Klemens Haselsteiner, bivši izvršni direktor Strabaga (Foto: Strabag)
Klemens Haselsteiner, izvršni direktor austrijske građevinske kompanije Strabag, prošle sedmice je iznenada preminuo u 44. godini.

U trenutku smrti nalazio se u privatnoj klinici Die Schrothkur u gradu Obervellach, austrijska savezna pokrajina Koruška.

List Focus piše da je na klinici provodio kuru gladovanja. O njemu je brinuo doktor Rainer Schroth, a, kako piše list Kleine Zeitung, Schroth je decenijama bio lični doktor Klemensovog oca Hansa Petera Haselsteinera i njegove porodice. Naime, prema Kleine Zeitungu, Klemens je više puta boravio u spomenutoj banjskoj klinici.

"Preminuo je od krvarenja usljed aneurizme, tako da je svaka pomoć prekasna", izjavio je Schroth, govoreći o uzroku smrti, a iz same klinike nisu željeli objaviti više informacija.

Na internetskoj stranici klinike Die Schrothkur je objavljeno da se kura gladovanja, tj. post provodi pod nadzorom ljekara. U Haselsteinerovom slučaju, taj post se provodio pod nadzorom doktora Schrotha.

Riječ stručnjakinje za ishranu

Portal 20 Minuten je pitao holističku nutricionistkinju Kirsten Pirotta kada post ima smisla, a kada može biti opasan.

"Post je moguć kod svakog zdravog, odraslog čovjeka. No, na kraju krajeva, nikada ne znate da li postoje neke osnovne bolesti", napomenula je Pirotta.

Zdravim osobama s uravnoteženim načinom života nisu potrebni nikakvi preliminarni pregledi prije nego što počnu s postom. Međutim, izuzeci uvijek postoje.

"Postoje situacije u kojima stvari mogu krenuti jako loše i nešto se dogodi vašem tijelu iako osjećate da ste zdravi", ukazala je Pirotta.

Vrlo je moguće da se Klemens Haselsteiner osjećao dobro tokom posta prije nego što se dogodilo krvarenje. Pirotta je komentirala njegov slučaj.

"Nikada nisam čula da bi post mogao biti povezan s nastankom aneurizme. Faktori rizika za aneurizmu, kao što su visok krvni pritisak i ishrana bogata mastima i holesterolom, čak su smanjeni tokom posta", istakla je i dodala da ne zna koji drugi zdravstveni faktori su utjecali na Haselsteinera.

"Svaki post ima drugačiji učinak"

Haselsteiner očigledno nije bio početnik u postu. Kleine Zeitung piše da je često bio gost banjske klinike u Obervellacheru. Pirotta je podsjetila da je svaki post uvijek novi početak. Naime, detoksikacija organizma nije ista tokom svakog posta. Razlozi za to su loša ishrana, stres ili nedostatak vježbe.

"Redovan post može pomoći da tijelo bude u zdravoj ravnoteži jer se iz organizma neprestano oslobađaju toksini i kiseline", naglasila je Pirotta.

Stres organizma tokom posta varira u zavisnosti od samog režima posta. Kura natašte koju je uradio Haselsteiner je kura klinike Die Schrothkur.

"Kao i svi tretmani natašte, Schrothkurova kura ima individualan učinak. Dok terapeutski post, alkalni post i parcijalni post s vodom podrazumijeva da pijete dovoljno tečnosti i imate alkalne kupke za detoksikaciju, Schrotkurov post je zasnovan na drugačijoj filozofiji i metodi detoksikacije", ukazala je Pirotta.

Prema njenim riječima, postoje sušni dani za izvlačenje vode i štetnih tvari iz krvi.

Ko ne bi trebao postiti

Pirotta je istakla osobe koje ne bi trebale postiti.

"Ako je organizam bolestan, kao što je akutna gripa, post bi mu bio zahtjevan. Svako ko ima ozbiljnu bolest, kao što je rak, mora se konsultovati s ljekarom", napomenula je.

Osim toga, kako je rekla, post bi trebale izbjegavati trudnice, mentalno oboljele osobe i djeca mlađa od 16 godina, prenosi list Heute.