Deficitarna zanimanja
127

Reforma obrazovanja u TK: Buduće zanatlije uz stipendije imaju plaćenu i praksu

Piše: A. K.
Fotografija je ilustrativnog karaktera (Foto: Arhiv/Klix.ba)
(Foto: A. K./Klix.ba)
U Tuzlanskom kantonu osam zanimanja, odnosno zanata ocijenjeno je deficitarnim, a učenici koji su se odlučili za neko od njih dobili su stipendije u iznosu od 1.170 konvertibilnih maraka. Također, uveden je i novi model praktične nastave, za koju će učenici dobijati određenu novčanu naknadu.

Zidar-fasader-izolater, keramičar-teracer, zavarivač, stolar-tapetar, instalater centralnog grijanja, autoelektričar, vozač i kuhar su deficitarna zanimanja u Tuzlanskom kantonu. U aktuelnoj školskoj godini njih su upisala 74 redovna učenika, koji su dobili stipendije u iznosu od po 1.170 KM.

Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona je u ove svrhe izdvojilo 86.580 KM, a resorni ministar Ahmed Omerović kaže da stipendije nisu jedina mjera koju provode u cilju usklađivanja obrazovnog sistema i potreba tržišta rada.

"Mi smo donijeli nove propise koji su vezani za praktičnu nastavu. Naime, u određenom broju privrednih subjekata, praktična nastava koju pohađaju naši učenici iz drugog i trećeg razreda se plaća. Oni u pravom smislu ulaze u firme te uče na koji način se treba obavljati posao, Vlada TK vrši plaćanje zdravstvenog i penzijsko-invalidskog osiguranja, a poslodavac isplaćuje naknadu", kaže Omerović.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Jedno od deficitarnih zanimanja ove školske godine je upisao i Danijel Galušić. On će za tri godine postati keramičar, a obrazovanje za ovo zanimanje stječe u Srednjoj građevinsko-geodetskoj školi u Tuzli.

"Ovo zanimanje sam zavolio još od malih nogu. Imao sam priliku gledati majstore kako rade, a od jedanaeste godine pomažem ocu i amidžama. Mislim da ću imati posla u budućnosti", kaže nam Galušić.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Suad Selić iz Živinica svoga sina Ensara je usmjerio na zanimanje autoelektričar u Srednjoj elektrotehničkoj školi u Tuzli, za koje smatra da ima veliki prosperitet u budućnosti, shodno potrebama tržišta rada.

"Smatram da na osnovu tog zanimanja moj sin može opstati i graditi budućnost u Bosni i Hercegovini, bez želje za odlaskom. Mlade treba osposobljavati za samostalan rad, a ne da idu pod nečiji nadzor, već da samostalno pokreću biznise. Stjecajem okolnosti, Vlada TK je donijela odluku o stipendiranju što će nam dobro doći jer u današnjem vremenu novac predstavlja veliku ulogu. Bez obzira na materijalni položaj, svaka marka nam je dobro došla", naveo je Selić.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Reforma obrazovanja za praktičnu nastavu izvršena je u saradnji sa Kantonalnom privrednom komorom i Zavodom za zapošljavanje Tuzlanskog kantona.