Sarajevo po uzoru na Beč namjerava da energiju proizvodi iz otpadnih voda
Kako su saopćili iz Grada Beča, ugostio ih je Jurgen Czernohorszky, čelnik Grada Beča zadužen za klimu, okoliš, demokratiju i osoblje. Razgovarali su o kvalitetu zraka, planovima za daljinsko grijanje i prelasku na obnovljive izvore energije.
Ove inicijative i budući projekti usmjereni su ka klimatskoj neutralnosti i unapređenju infrastrukture kojima su se, kako su naveli, posvetila oba grada. S dužinom većom od 1.300 kilometara, bečka mreža daljinskog grijanja već je jedna od najvećih u Evropi i snabdijeva 440.000 domaćinstava i 7.800 poslovnih objekata.
Prakse i dugogodišnja iskustva Beča, kao međunarodnog lidera u korištenju energije iz obnovljivih izvora za daljinsko grijanje, mogu poslužiti kao, kako su istakli, dobar primjer za Sarajevo.
U fokusu posjete Beču bio je i obilazak postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda ebswien, koje pročišćavanjem otpadnog mulja proizvodi biogas bogat energijom. Ovo postrojenje je energetski nezavisno od 2020. godine i uspješno smanjuje emisije ugljendioksida (CO2) za 40.000 tona godišnje.
Sarajevo namjerava iskoristiti ovaj resurs za proizvodnju održive energije i time iscrpiti potencijale koje posjeduje. Bečko postrojenje može poslužiti kao uzor za učinkovito korištenje ovih energetskih izvora u sarajevskom prečistaču otpadnih voda Butile.
Ovaj susret predstavlja iskorak u saradnji između Beča i Kantona Sarajevo u oblasti održivog razvoja i zaštite okoliša. Planiran je nastavak saradnje kroz stručne radionice i razgovore, saopćili su iz Grada Beča.