U primjeni od 1. januara
61

Tuzlaci jedini u FBiH imaju pogodnost refundiranja troškova osnivanja firme

A. K.
Osnivanje firme finansijski košta (Foto: K. S./Klix.ba)
Osnivanje firme finansijski košta (Foto: K. S./Klix.ba)
S 1. februarom navršio se mjesec od primjene tax free modela u Tuzlanskom kantonu, a kako je za Klix.ba potvrđeno, do danas nijedna osoba nije podnijela zahtjev za refundaciju troškova zbog osnivanja firme ili obrta.

Tuzlanski kanton je prvi u Federaciji BiH prošle godine donio odluku o pomoći budućim privrednicima, uvođenjem tax free modela.

To podrazumijeva oslobađanje privrednika plaćanja brojnih dažbina, različitih naknada i naknada na svim nivoima vlasti, prilikom osnivanja preduzeća.

Primjena modela zvanično je počela 1. januara ove godine, ali građani nisu pokazali zainteresiranost.

"U toku januara u Ministarstvu finansija TK zvanično nismo dobili nijedan zahtjev za refundiranje troškova. Izuzev toga, dobili smo samo jedan upit putem e-maila od zainteresirane strane, koja je željela dobiti više informacija o ovom modelu", kazao je za Klix.ba Vedran Lakić, ministar finansija Tuzlanskog kantona.

Lakić realnom navodi činjenicu da do danas nisu dobili nijedan zahtjev, s obzirom na vremenski period koji je potreban za registraciju jednog obrta ili firme.

"Za očekivati je da će u narednim danima ili sedmicama doći prvi zahtjevi na koje ćemo čim prije odgovoriti i refundirati novac", nastavlja Lakić.

Kada je riječ o tax free modelu u praksi, on je zamišljen na jednostavan način.

"Nakon što se izvrši registracija obrta ili privrednog društva potrebno je podnijeti zahtjev prema Ministarstvu finansija TK, u kojem se dostavljaju dokazi o uplatama taksi. Nakon toga mi refundiramo troškove na račun onoga ko je izvršio uplatu za osnivanje obrta ili privrednog društva", pojašnjava Lakić.

Želja nadležnih u Tuzlanskom kantonu primjenom tax free modela ogledala se u tome da izađu ususret svima onima koji žele otvoriti firmu ili obrt tokom 2022. godine, na način da im se iz kantonalnog budžeta namire troškovi za sudske i administrativne takse.

"Znamo da budžeti svih kantona i Federacije BiH žive od privrede i kroz ovu aktivnost željeli smo pokazati naklonost prema našoj privredi koju želimo jačati. S druge strane, želja nam je potaknuti sve one poduzetne ljude koji se žele okušati u privatnom biznisu da to učine", naglasio je Lakić.

Kantonalna vlada ranijom odlukom izdvojila je pola miliona konvertibilnih maraka za refundiranje troškova parafiskalnih nameta u 2022. godini, praveći bolje prilike za buduće privrednike.

Kao što je poznato, Bosna i Hercegovina je daleko od idealne države za osnivanje firme ili obrta, s obzirom na to da samo u odnosu na zemlje regije imamo znatno više parafiskalnih nameta. Konkretno, u odnosu na Srbiju imamo ih tri puta više, a dva puta više nego Hrvatska.

Na državnom nivou do danas ništa konkretno nije učinjeno kako bi se parafiskalni nameti umanjili. Ideje na lokalnim nivoima postoje, ali one dosad konkretno nisu zaživjele, izuzev one u Tuzlanskom kantonu.