Zbog brojnih poskupljenja mljekari će morati smanjivati proizvodnju, a moguć je i rast cijena
Kako je za Klix.ba nakon sastanka kazao Said Karić, direktor Farme Spreča, izneseni su svi problemi s kojima se mljekari trenutno suočavaju, a najveći od svih su velika poskupljenja svih inputa u proizvodnji.
"Cijena obroka za životinje koje proizvode mlijeko je znatno porasla, skoro za 30 posto. Ovo poskupljenje dolazi od poskupljenja koncentratnih smjesa koje se koriste u prehrani životinja, to jeste od poskupljenja žitarica na globalnom tržištu. Taj rast se nastavlja i to nas dovodi u izuzetno lošu situaciju. Primjera radi, prije dva dana smo imali situaciju gdje je sojina sačma na tržištu imala cijenu od 475 eura prije podne, a poslije podne ta cijena je porasla na 525 eura", kaže Karić te dodaje kako nema nikakvih naznaka da bi te cijene mogle početi padati.
Stav mljekara bio je da je neophodno interventno djelovati na način da se prije proljetne sjetve odrade određene aktivnosti, kao što su isplata poticaja proizvođačima mlijeka za četvrti kvartal prošle godine i prvi kvartal ove godine, da se isplati između 300 i 500 KM po hektaru, kako bi se amortizovali troškovi proljetne sjetve koji im slijede.
"U prehrani životinja koriste se i kukuruzna silaža, trava i sijeno, a sada se troše zalihe iz prošle godine, koje su proizvedene po nižim cijenama. Međutim, u ovoj godini repromaterijali su mnogo skuplji, što znači da će proljetna sjetva zahtijevati veće troškove. Primjera radi, ista količina đubriva u odnosu na prošlu godinu sada je skuplja za 170 posto, a to je samo jedan input koji se koristi. Sjemena su poskupjela, nafta isto, tako da će to sve sigurno utjecati i na krajnju cijenu mlijeka", kaže Karić.
Podsjetio je Karić kako su i prije početka rata u Ukrajini i krize izazvane njime imali suše, pandemiju, koje su utjecale na troškove proizvodnje. Stoga tvrde da je neophodno što prije reagovati, a traže da se u poticajne mjere uvedu i travno-djetelinske smjese, što do sada nije bio slučaj.
"Predstavnici ministarstva usaglasili su se da je potrebno hitno intervenisati i povući određene korake, a rekli su nam da će nam dati i po 50 litara goriva po hektaru. To jeste neka pomoć, ali to nije dovoljno. Potrebno je da se realizuju i drugi zahtjevi i to hitno, jer proljetna sjetva neće moći dugo čekati. Rekli su nam da će to razmotriti", kaže Karić.
Mljekari su istakli i da će u određenom trenutku vjerovatno morati i podizati cijenu mlijeka, ali da će se potruditi da to bude minimalno povećanje. Nadaju se da će reakcija vlasti biti pravovremena, jer je "stanje alarmantno".
"Što se tiče poljoprivredne proizvodnje u BiH, situacija je najteža od rata te će koraci koji budu poduzeti u ovoj godini biti krucijalni za opstanak i mljekara, ali i same poljoprivrede. Mali proizvođači nemaju mogućnost zaduživanja kod dobavljača repromaterijala, jer sve se mora unaprijed platiti. Njihove proizvodnje su skuplje i sada i mali i veliki proizvođači dolaze u situaciju da im se više isplati proizvoditi manju količinu mlijeka. To se već dešava, imamo dosta farmera koji smanjuju kapacitete, koji će gledati da prođu sa što manje troškova, što će dovesti i do smanjenja količine proizvedenog mlijeka", istakao je Karić.
Što hitnija isplata poticaja i pomoć proizvođačima kako bi obavili proljetnu sjetvu samo su, dodao je Karić, kratkoročna mjera, a dugoročno kaže da treba obratiti mnogo više pažnje na primarnu poljoprivrednu proizvodnju.