Državna vizija do 2030.
31

Saudijci imaju "giga projekat" od 64 milijarde dolara, žele stvoriti potpuno novu ekonomiju

B. R.
Diriyah (Foto: Shutterstock)
Diriyah (Foto: Shutterstock)
Saudijska Arabija je posvećena onome što je nazvala "giga projekat" koji je vrijedan više od 60 milijardi dolara. To je ključni dio saudijske vizije da do 2030. godine stvori novi ekonomski ekosistem.
Cilj ove države je da do 2030. privuče 100 miliona turista, što, kako je objavio CNN, nije skroman cilj s obzirom na to da je Saudijska Arabija tek 2019. izdala prvu elektronsku vizu za turiste.

Futuristički i nekima sporni projekti, kao što je NEOM - grad dug 170 kilometara u kojem nema automobila - niču širom ove monarhije. Ovim projektima i lokacijama od historijskog značaja nastoje se privući turisti.

U blizini saudijske prijestolnice, Rijada, realizuje se još jedan "giga projekat" kojim bi se godišnje trebalo privući 27 miliona turista. Riječ je o projektu u mjestu Diriyah koje se prostire na 14 kvadratnih kilometara, a na kojem se nalaze brojne historijske i kulturne atrakcije.

Diriyah se smatra mjestom na kojem je nastala Saudijska Arabija, sjedište je predaka vladajuće dinastije Al Saud i lokacija na kojoj se nalazina baština pod UNESCO-ovom zaštitom At-Turaif.

Projekat vrijedan milijarde dolara

Jerry Inzerillo, izvršni direktor kompanije Diriyah Gate Development Authority, odgovoran je za provođenje "giga projekta". Inzerillo, koji ima veliko iskustvo u turizmu, vodi tim koji će Diriyah učiniti glavnim projektom državne vizije do 2030.

"Posvećeni smo očuvanju i promociji historije i kulture grada te se radujemo što ćemo ugostiti posjetioce iz cijelog svijeta, da svjedoče njegovoj ljepoti i da budu dio njegovog nasljeđa", kazao je Inzerillo.

Projekat uopće nije jeftin. Prema Inzerillovim riječima, vrijedi 63,2 milijarde dolara te je jedan od najveći i najsloženijih na svijetu. Šta će posjetioci Diriyaha dobiti?

Realizacija prve faze glavnog projekta je započela krajem prošle godine kada su u At-Turaifu otvorene nove galerije i muzeji koji odražavaju historiju Diriyaha. Tu su i gradske zidine, kraljevska palata i džamija.

Nasuprot At-Turaifa je Bujairi Terrace, niz restorana izgrađenih u tradicionalnom arhitektonskom stilu regije Najdi - od opeke i blata. U tim restoranima se služe vrhunski saudijski i internacionalni specijaliteti. Između ostalih, posluju svjetski restorani Angelina, COVA i Sarabeth.

Međutim, planovi za Diriyah daleko prevazilaze restorane i muzeje. Kako je naglasio Inzerillo, cilj je u srcu države stvoriti kulturno središte svjetske klase.

Muzika i svjetla

Planirano je otvaranje 38 hotela i restorana, a među tim hotelima bi trebali biti brendovi Ritz-Carlton, Park Hyatt i Raffies. Osim toga, bit će otvoreno šest muzeja, 26 kulturnih atrakcija, više od 400 trgovina i više od 100 bazara.

Šest parkova će biti na površini od 2,6 kilometara kvadratnih, a u njima će biti desetine hiljada stabala te staze za šetnju, vožnju bicikla i jahanje.

Ne izostaju ni veliki događaji, a jedan od njih je bio prošli mjesec - utrka električnih formula (Formula E).

Koncerte su imali John Legend, French Montana i Martin Garrix, a održavaju se i koncerti arapske muzike. Palme u Diriyahu se tokom koncerata transformišu impresivnim svjetlosnim instalacijama saudijskih i međunarodnih umjetnika.

Nedavno je održan i festival čiji su sadržaj bili parkour, skateboarding, breakdance i Svjetsko prvenstvo BMX u slobodnom stilu.

Kako je objavio CNN, Diriyah je na putu da promijeni cijelo lice Rijada. Ne samo da će se turistima dati više razloga za posjetu, već će se dobiti i nova infrastruktura - strategija za pametni grad, pješačke zone, veće korištenje javnog prijevoza i podzemnu željeznicu. To će biti veliko osvježenje za Rijad čiji je saobraćaj vrlo opterećen. Očekuje se da će Diriyah postati dom za 100.000 ljudi.

Posjetioci ga mogu istraživati i u društvu članova kraljevske porodice. Jedan od vodiča je 30-godišnja princeza Al-Jawhara Abdulmohsin Al-Saud, članica porodice Al-Saud.

Velike nade

Al-Jawhara Abdulmohsin Al-Saud posjetitelje vodi kroz izložbe posvećene imamima koji su imali ključnu ulogu u oblikovanju Saudijske Arabije. Za nju je ovo "značajno" i "ponizno" iskustvo. Velike su nade da će Diriyah privući one koji su zainteresovani za kulturno nasljeđe, kao i one koji su zainteresovani za njegov ambiciozni futuristički razvoj, prenosi CNN.