
"Kriza korona virusa mogla bi biti podsticaj za trajni radni angažman od kuće", izjavio je Oliver Valk, direktor Centra za industrijsku organizaciju i nove tehnologije i koautor ove zajedničke studije.
Podaci iz ankete IFO-a pokazuju da se tri četvrtine kompanija u Njemačkoj dogovorilo s dijelom svoje radne snage da rade od kuće, kao načinu da se izbore sa krizom, navodi se u saopćenju instituta iz Minhena dostavljenog agenciji Tanjug.
Istovremeno, istraživanje provedeno među članovima profesionalne mreže LinkedIn u Njemačkoj pokazuje da je gotovo polovina ispitanika rekla da sada radi kod kuće zbog pandemije.
"Za mnoge kompanije ovi novi radni aranžmani podrazumijevaju znatna ulaganja u digitalnu infrastrukturu i novu komunikacionu tehnologiju. Potpuno vraćanje na stari način rada malo je vjerovatno", objašnjava Valk.
Prema studiji, za 56 posto zaposlenih u Njemačkoj danas je privremeni rad od kuće moguć, dok se prije korona pandemije koristila samo polovina tog potencijala.
Pored toga, jedna analiza oglašenih radnih mjesta i lica koja traže posao na LinkedInu pokazuje da se broj pregleda oglasa za rad od kuće više nego udvostručio.
"Ipak, u budućnosti će poslovi za koje se smatra da će se u potpunosti moći obavljati od kuće vjerovatno i dalje biti izuzetak", kaže Jean-Victor Alipour, koautor studije IFO-a.
"Znamo da nedostatak socijalnog kontakta, koji rad od kuće uključuje, može dugoročno biti teret i da digitalni svijet sam po sebi ne omogućava sve aspekte kreativne razmjene ili prenosa znanja i ideja. Zato je vjerovatnije da će preovladati neki kombinirani model, koji podrazumijeva rad na radnom mjestu u firmi i rad od kuće. Na taj način se udružuju prednosti koje pruža autonomija i fleksibilnost rada od kuće s prednostima koje zaposlenom pruža socijalni kontakt na radnom mjestuW, objašnjava Alipour.