Mišljenje reditelja
123

Aleš Kurt: Za vrijeme SFF-a se fokus s kupovine odjeće i cipela prebaci na nešto veće

L. K.
Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Sarajevo Film Festival je u dobroj mjeri prerastao jedan klasični filmski festival. To je samo dokaz da na kulturološkom planu nama nedostaje takvih događaja. SFF je sam po sebi puno više nego običan festival, mišljenja je bh. reditelj i direktor SARTR-a Aleš Kurt. U razgovoru za Klix.ba prokomentarisao je stanje na bh. kulturnoj sceni i očekivanjima od 25. izdanja SFF-a.

"Znate šta, ovdje, ali i generalno, se desila jedna kulturološko-duhovna promjena koja je na neki način završena. Centri socijalnog života su tržni centri. Ljudi, mladi i stari se vrte po tim 'tužnim' centrima. Ne znam ni šta rade tu. Tako je osmišljeno, tako funkcioniše društvo", nastavlja.

Dodaje kako se zatim gradu dogode ekscesni događaji poput SFF-a te se fokus s kupovine cipela i odjeće okrene na nešto veće.

"Eto tada možete pogledati neke filmove", govori Kurt i dodaje: "To ustvari ne govori da će se rastom festivala promijeniti klima u društvu. Neke stvari ne mogu promijeniti stanje društva".

Smatra i kako su sve veće manifestacije na neki način povezane i s marketingom. Samim tim oni imaju neka svoja pravila da bi posao opstao.

"Manifestacije su povremeni incidenti koji služe svojim svrhama, ali ne mijenjaju mnogo u društvu, smatra Kurt. Mišljenja je i da bi se desila neka veća promjena, potrebna je prije svega duhovna i kulturna promjena cijelog društva.

"To je univerzalna stvar. To je kao da pričate o zagađenju, globalnom zatopljavanju. Naučnici stalno pričaju o metodama kojima se ti problemi mogu riješiti, a ne spominju problem stava pojedinca".

Naposljetku, sebičnost, pohlepa i empatija jesu najveći problemi, ali i jedini oni na koje naučnici nemaju konkretan odgovor i rješenje.

"To je nešto što se ne mijenja eksperimentima u laboratoriji i pametnim investicijama. Ne možete promijeniti ljude i njihovu suštinu", ističe reditelj Aleš Kurt na kraju našeg razgovora.