Nova era
40

Velika Britanija i EU su razvedeni, ali će par još neko vrijeme zajedno plaćati kredit za stan

I. P.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Velika Britanija i Evropska Unija su od ponoći i zvanično razvedeni. Politička i ekonomska porodica država Starog kontinenta sada ima članicu manje, a Otok je krenuo svojim putem. Ipak, kao u svakom razvodu, stvari nisu baš tako jednostavne.
Britanski mediji kao što su BBC i Guardian rado su podsjetili svoje građane, prvenstveno one koji su zdušno slavili izlazak iz Unije, da će London još 11 mjeseci funkcionisati prema legislativi Brisela.

Riječ je o takozvanom prijelaznom periodu gdje će Velika Britanija, iako izvan Evropske unije, raditi po njenim pravilima koje je sama pomagala graditi četiri decenije. Ono što je zanimljivo jeste da London, pošto je sada van EU, neće imati pravo glasa u slučaju eventualnih promjena i korekcija zakona, a morat će nastaviti plaćati za njihovo provođenje.

Drugim riječima, Velika Britanija i Evropska unija su razvedeni par koji će neko vrijeme morati nastaviti dijeliti stan, režije i otplatu stambenog kredita.

Obični državljani Velike Britanije više nisu građani Evropske unije ali će se moći kretati po kontinentu kao i do sada, dok drugačije, možda, ne bude odlučeno.

Državljane Velike Britanije vjerovatno čeka pravilo boravka do 90 dana, prijavljivanje boravka u zemljama Evropske unije i slični tretmani koje "uživaju" svi državljani trećih zemalja.

Velikoj Britaniji ostaje da u narednom periodu sa Briselom dogovori kako će trgovati, kako će se nositi sa zajedničkim sigurnosnim aspektima, a i kako će gospodariti morima, odnosno ko će i gdje moći loviti ribu.

Zasad, ponavljamo, Velika Britanija će trgovati u okviru zajedničkog tržišta, tako da prave promjene u tom sektoru neće početi prije kraja 2020. godine.

Ono što je Boris Johnson zaželio jeste da proces iseljenja ne traje iza 1.1.2021. godine.

Velika Britanija će od danas, kako nalažu obećanja, tražiti nove modele saradnje sa svim državama svijeta, uključujući Sjedinjene Američke Države sa kojima posljednjih godina obnavlja svoje odnose.

Kada je u pitanju sigurnost, recimo, Savezna Republika Njemačka od danas više nije obavezna da svoje državljane izruči Velikoj Britaniji ukoliko London to zatraži.

U narednih 11 mjeseci London će morati i da uvjeri Škote da se unište Kraljevinu jer tamošnja vladajuća partija nikada prije nije imala veću podršku za novi referendum o nezavisnosti.

Škoti su uglavnom bili za ostanak uz Brisel i sada imaju sve razloge da podrže ideju novog odlučivanja koje, ruku na srce, prvo mora dozvoliti zvanični London.